| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy powstają różnice kursowe od należności

Kiedy powstają różnice kursowe od należności

Jesteśmy firmą budowlaną prowadzącą budowy na terenie Niemiec, w związku z tym wystawiamy faktury sprzedaży w euro, za które kontrahenci dokonują wpłat na nasz rachunek walutowy w banku. Według jakich kursów powinny być księgowane poszczególne zdarzenia gospodarcze i kiedy powstają różnice kursowe?

RADA
Różnice kursowe powstają w takim przypadku między kwotą z faktury sprzedaży obliczoną w złotych a kwotą w złotych, w jakiej wyceniono otrzymaną płatność. Faktura sprzedaży powinna zostać ujęta w księgach w dacie jej wystawienia, według średniego kursu NBP z tego dnia. Płatność na rachunek walutowy w euro powinna zostać zaksięgowana według kursu kupna banku, z którego usług korzysta jednostka.
UZASADNIENIE
Wyrażone w walutach obcych operacje gospodarcze ujmuje się w księgach rachunkowych na dzień ich przeprowadzenia odpowiednio po kursie (art. 30 ust. 2 ustawy o rachunkowości):
1) kupna lub sprzedaży walut stosowanym przez bank, z którego usług korzysta jednostka – w przypadku operacji sprzedaży lub kupna walut oraz operacji zapłaty należności lub zobowiązań,
2) średnim ustalonym dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski na ten dzień, chyba że w zgłoszeniu celnym lub innym wiążącym jednostkę dokumencie został ustalony inny kurs – w przypadku pozostałych operacji.
Księgi rachunkowe są prowadzone w złotych, dlatego faktura sprzedaży powinna zostać ujęta w księgach w dacie jej wystawienia, zgodnie z cytowanym przepisem według średniego kursu NBP z tego dnia.
Natomiast płatność na rachunek walutowy w euro powinna zostać zaksięgowana według kursu kupna banku, z którego usług korzysta jednostka. Różnice kursowe powstają w takim przypadku między kwotą z faktury sprzedaży obliczoną w złotych a kwotą w złotych, w jakiej wyceniono otrzymaną płatność.
Przykład
Faktura została wystawiona na 1000 euro 8 lipca 2005 r., średni kurs euro ogłoszony przez NBP w tym dniu to 4,0885 PLN/EUR, czyli wartość sprzedaży wyniosła 4088,50 zł. Płatność za tę fakturę została dokonana na rachunek bankowy 30 lipca 2005 r. Kurs kupna banku, z którego usług korzystała jednostka, wynosił w tym dniu 4,100 PLN/EUR, czyli wpłata wyniosła 4100 zł.
Księgowania
Faktura sprzedaży:
Wn „Należności z tytułu dostaw i usług” 4088,50 zł,
Ma „Przychody ze sprzedaży” 4088,50 zł.
Otrzymana zapłata na konto bankowe:
Wn „Środki pieniężne na rachunku bankowym” 4100,00 zł,
Ma „Należności z tytułu dostaw i usług” 4088,50 zł,
Ma „Przychody finansowe” 11,50 zł.
Różnice kursowe dodatnie wyniosły 11,50 zł.
Z punktu widzenia podatku dochodowego od osób prawnych różnica ta jest przychodem podlegającym opodatkowaniu. Nie ma znaczenia, że jednostka utrzymuje środki pieniężne na walutowym rachunku bankowym i nie dokonała faktycznej sprzedaży euro. Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2 i 3 updop przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich z dnia uzyskania przychodu, ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski. Jeśli pomiędzy dniem uzyskania przychodu w walucie obcej a dniem faktycznego otrzymania występują różne kursy walut, przychody te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodów, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał uzyskujący przychód, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Piekarczyk

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK