| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy po zakończeniu kontroli podatkowej można złożyć korektę deklaracji VAT-7

Czy po zakończeniu kontroli podatkowej można złożyć korektę deklaracji VAT-7

Jeżeli kontrola podatkowa nie wykryła żadnych nieprawidłowości, to czy można złożyć korektę deklaracji VAT-7? Czy istnieje taka możliwość w okresie między zakończeniem kontroli podatkowej, która wykryła błąd w rejestrach VAT, a wszczęciem postępowania podatkowego?

RADA
W przypadku gdy kontrola nie wykaże żadnych nieprawidłowości, mogą Państwo złożyć korekty deklaracji za kontrolowane okresy. Jeżeli jednak kontrola wykazała jakieś nieprawidłowości, nie mogą Państwo złożyć korekty za te okresy, do czasu wydania decyzji.
UZASADNIENIE
Jednym z podstawowych obowiązków podatników VAT jest składanie deklaracji podatkowych za okresy miesięczne lub kwartalne. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w złożonej deklaracji, podatnikowi przysługuje prawo do jej skorygowania.
WAŻNE
Do składanej korekty należy dołączyć pismo wyjaśniające jej przyczyny.
Uprawnienie do złożenia deklaracji korygującej podlega zawieszeniu w dwóch przypadkach. Pierwszym z nich jest okres trwania kontroli podatkowej, drugi dotyczy czasu trwania postępowania podatkowego.
Zmienione przepisy ordynacji podatkowej przewidują możliwość składania korekt deklaracji po zakończeniu kontroli podatkowej. Przepisu tego nie stosuje się jednak do deklaracji w zakresie podatku od towarów i usług.
Zakaz składania korekt deklaracji VAT-7 lub VAT-7 K po zakończeniu kontroli podatkowej wzbudza poważne wątpliwości. Z literalnego brzmienia przepisu art. 81 b § 1 Ordynacji podatkowej jednoznacznie wynika, że niezależnie od wyniku przeprowadzonej kontroli podatnik nie może po jej zakończeniu złożyć korekt deklaracji za okresy rozliczeniowe, których kontrola dotyczyła.
Właściwym wydaje się jednak przyjęcie stanowiska, zgodnie z którym celem wprowadzenia przez ustawodawcę powyższego ograniczenia nie było stworzenie bezwzględnego zakazu korygowania deklaracji VAT po zakończeniu kontroli podatkowej.
Dlatego należy uznać, że o tym, czy będzie Państwu wolno skorygować deklaracje złożone za okresy rozliczeniowe, które były przedmiotem kontroli, powinien przesądzać jej wynik. Jeżeli zakończona kontrola nie wykazała żadnych nieprawidłowości, nie ma przeszkód do złożenia prawnie skutecznej korekty.
Odmiennie będzie przedstawiała się sytuacja, gdy w wyniku przeprowadzonej kontroli stwierdzono nieprawidłowości, zaś zebrany materiał stanowi podstawę do wszczęcia postępowania podatkowego. Wówczas nie mają Państwo prawa do złożenia korekty deklaracji za kontrolowane okresy rozliczeniowe. Jeżeli mimo to tak zrobicie, to złożone korekty nie będą prawnie skuteczne.
Podobne stanowisko zostało zaprezentowane w piśmie Ministerstwa Finansów z 8 sierpnia 2005 r., nr. SP1/618/8012-110-2024/05/EB, w którym czytamy: Dodany przepis art. 81b § 3 Ordynacji podatkowej miał jedynie zachować, już tylko w formie wyjątku dotyczącego podatku od towarów i usług, obecny stan prawny, a więc pozostawić podatnikom prawo do złożenia prawnie skutecznej korekty deklaracji VAT, gdy zakończona kontrola podatkowa nie wykazała nieprawidłowości. Korekta deklaracji złożona w tym przypadku będzie prawnie skuteczna. Jedynie w sytuacji, gdy kontrola podatkowa wykaże nieprawidłowości, a zebrany w toku kontroli materiał dowodowy będzie przyczynkiem do wszczęcia postępowania podatkowego, korekta deklaracji w zakresie podatku od towarów i usług nie będzie prawnie skuteczna.

• art. 99 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484

Magdalena Piwowarska
specjalista w zakresie VAT


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

ABC-ksiegowe

ABC-ksiegowe.pl - najnowsze informacje dotyczące obszaru księgowości, rachunkowości i prawa oraz praktyczne wskazówki, ułatwiające samodzielne prowadzenie księgowości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK