| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy wynagrodzenie stanie się kosztem podatkowym

Kiedy wynagrodzenie stanie się kosztem podatkowym

Płacimy wynagrodzenie za bieżący miesiąc ostatniego dnia tego miesiąca - przelewem na konto pracownika. W koszty ujmujemy je w miesiącu, w którym dokonaliśmy przelewu. Za grudzień złożyliśmy przelewy 30 grudnia 2005 r. Bank obciążył nasze konto 2 stycznia 2006 r. Czy w tym przypadku wynagrodzenia pracowników można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów grudnia 2005 r.?

RADA
Wynagrodzenia pracowników stanowią koszt uzyskania przychodów miesiąca, w którym zostały faktycznie wypłacone. W tym przypadku jest to styczeń 2006 r. Przykład ewidencji wynagrodzenia podajemy w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE
Wynagrodzenia pracowników są dla pracodawcy istotnym elementem kosztów. O ile w trakcie roku podatkowego zakwalifikowanie wynagrodzeń do kosztów danego miesiąca nie rodzi większych problemów, o tyle sprawa się komplikuje na przełomie lat podatkowych.
Z początkiem 2005 r. ustawodawca poszerzył katalog kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, między innymi o niewypłacone, niedokonane lub niepostawione do dyspozycji pracowników wynagrodzenia. Tym samym w ujęciu podatkowym nastąpiło w tym zakresie odejście od metody memoriałowej na rzecz metody kasowej.
Niestety, oznacza to, że pracodawca może zaliczyć wynagrodzenia do kosztów uzyskania przychodów dopiero w momencie faktycznej wypłaty, ewentualnie z chwilą postawienia wynagrodzenia do dyspozycji pracownika, np. w kasie firmy. Sytuacja jest identyczna w przypadku składek ZUS. Część składki finansowana przez pracownika wchodzi w skład wynagrodzenia i stanie się kosztem podatkowym z chwilą wypłaty. Natomiast część składki finansowana przez pracodawcę będzie kosztem uzyskania przychodów w momencie wpłaty do ZUS.
UWAGA!
Również dla pracownika wynagrodzenia stają się przychodem dopiero w momencie ich otrzymania lub postawienia do dyspozycji.
Z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 11) wynika, że wynagrodzenie za grudzień, które zostało przez jednostkę zapłacone w styczniu, jest przychodem pracownika dopiero w miesiącu, w którym nastąpiła faktyczna wypłata, tzn. w styczniu.
Przykład
 Spółka naliczyła pracownikom wynagrodzenia za grudzień, jednak nie zdążyła z ich wypłatą w tym samym miesiącu. Kwota wynagrodzeń będzie wpływała na koszty finansowe, natomiast nie możemy jej uwzględnić w kosztach podatkowych tego miesiąca:
Wn konto 404 „Wynagrodzenia” 10 000
Ma konto 231 „Rozrachunki z pracownikami” 10 000
Równolegle należy przeprowadzić księgowanie kosztów wynagrodzeń na koncie pozabilansowym, co pozwoli wyłączyć je z kosztów podatkowych danego miesiąca:
Wn konto 940 „Koszty przejściowo nieuznawane za KUP” 10 000
 Obowiązkowe zmniejszenia wynagrodzeń z tytułu składek ZUS:
Wn konto 231 „Rozrachunki z pracownikami” 2000
Ma konto 227 „Rozrachunki z ZUS” 2000

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Impel Facility Services spółka z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK