| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Odliczanie kosztów na podstawie duplikatu faktury

Odliczanie kosztów na podstawie duplikatu faktury

W połowie roku dostaliśmy duplikat faktury za usługi ochrony świadczone dla naszej spółki z o.o. w roku poprzednim (faktura oryginalna z niewiadomych względów nigdy do nas nie dotarła). Czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów roku bieżącego wydatki wynikające z tego duplikatu?

Zgodnie z art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych koszty uzyskania przychodów są potrącane tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego, oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy zarachowanie kosztu nie było możliwe – w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.
Brak możliwości zarachowania (udokumentowania) danego wydatku w roku podatkowym, którego wydatek ten dotyczył, musi wynikać z okoliczności obiektywnych, niezależnych od podatnika. W związku z powyższym, skoro faktura dotycząca poprzedniego roku obrotowego nie dotarła do spółki, a jej duplikat spółka otrzymała i koszt został poniesiony w roku bieżącym, wydatek ten stanowić będzie koszt uzyskania przychodu w roku bieżącym.
Ryszard Orzeł
Podstawa prawna:
art. 15 ust. 4 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn.zm.).


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska SA

Dom Maklerski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK