| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Odliczanie kosztów na podstawie duplikatu faktury

Odliczanie kosztów na podstawie duplikatu faktury

W połowie roku dostaliśmy duplikat faktury za usługi ochrony świadczone dla naszej spółki z o.o. w roku poprzednim (faktura oryginalna z niewiadomych względów nigdy do nas nie dotarła). Czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów roku bieżącego wydatki wynikające z tego duplikatu?

Zgodnie z art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych koszty uzyskania przychodów są potrącane tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego, oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy zarachowanie kosztu nie było możliwe – w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.
Brak możliwości zarachowania (udokumentowania) danego wydatku w roku podatkowym, którego wydatek ten dotyczył, musi wynikać z okoliczności obiektywnych, niezależnych od podatnika. W związku z powyższym, skoro faktura dotycząca poprzedniego roku obrotowego nie dotarła do spółki, a jej duplikat spółka otrzymała i koszt został poniesiony w roku bieżącym, wydatek ten stanowić będzie koszt uzyskania przychodu w roku bieżącym.
Ryszard Orzeł
Podstawa prawna:
art. 15 ust. 4 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn.zm.).


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

TECE Sp. z o.o.

Producent i dystrybutor produktów w zakresie techniki sanitarnej i grzewczej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »