| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczyć usługi transportu międzynarodowego

Jak rozliczyć usługi transportu międzynarodowego

Jesteśmy firmą transportową. Na zlecenie firmy niemieckiej będziemy świadczyć usługę przewozu towaru na trasie Hiszpania-Polska- -Ukraina, zaś na zlecenie polskiej firmy będziemy przewozili towar na trasie Ukraina-Polska. W jaki sposób w tych przypadkach powinniśmy rozliczyć świadczone przez nas usługi?

RADA
W obu przypadkach mamy do czynienia z usługą międzynarodowego transportu towarów. Usługa taka będzie podlegała opodatkowaniu VAT w wysokości 0% w części, w której transport odbywa się na terytorium Polski. Pozostała część transportu (na terytorium Ukrainy, Hiszpanii i innych krajów) nie będzie podlegała opodatkowaniu w Polsce. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE
W przypadku świadczenia usług transportowych miejscem świadczenia usług, czyli miejscem ich opodatkowania, jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości. Oznacza to zatem, że w przypadku międzynarodowych usług transportowych usługa jest opodatkowana w kraju, w którym odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości, niezależnie od miejsca siedziby firmy transportowej świadczącej tę usługę. Usługa transportowa powinna zostać podzielona według pokonanych odległości na tyle części, przez ile państw przebiegała trasa przejazdu, i w takich częściach w tych państwach opodatkowana.
W przedstawionej przez Państwa sytuacji transport towarów wykonywany na trasie Hiszpania–Polska–Ukraina oraz na trasie Ukraina–Polska jest usługą transportu międzynarodowego, bowiem w pierwszym przypadku odbywa się z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty, zaś w przypadku drugim z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium kraju.
Z punktu widzenia polskich przepisów opodatkowaniu stawką 0% podlegać będzie tylko ten odcinek trasy transportowanych towarów, który przypada na terytorium Polski. Odcinek zagraniczny pozostanie poza zakresem polskiego VAT. Nie oznacza to jednak, że w pozostałych krajach nie powstanie obowiązek zapłaty podatku, w tym konieczność rejestracji przewoźnika dla podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze – o tym decydować będą przepisy obowiązujące na terytorium państw, przez które odbywa się dokonywany przez Państwa transport.
Jeżeli chodzi o prawidłowe udokumentowanie świadczonych przez Państwa usług, to należy odwołać się do przepisów wykonawczych, które nakazują stosować odpowiednio ogólne zasady wystawiania faktur także do faktur stwierdzających świadczenie usług, dla których miejscem opodatkowania jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju lub terytorium państwa trzeciego. Na fakturze dokumentującej wartość świadczonej przez Państwa usługi transportu międzynarodowego towarów należy odrębnie wykazać (z podaniem liczby kilometrów) odcinek przypadający na terytorium RP i zastosować do niego stawkę 0% oraz odcinki zagraniczne przypadające na Hiszpanię, Francję etc. bez VAT.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

DEFIDE Beata Naróg

Usługi i Doradztwo Kadrowe. Szkolenia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK