| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy wydatki na szkolenia zaliczać do rozliczeń międzyokresowych

Czy wydatki na szkolenia zaliczać do rozliczeń międzyokresowych

Czy zgodnie z polskim prawem bilansowym wolno aktywować na rozliczeniach międzyokresowych czynnych kosztów, wydatki na szkolenia pracowników, koszty związane z targami, oraz wydatki na obsługę prawną? A jeśli tak, to kiedy i jakie warunki muszą zostać spełnione?

NIE
Co do zasady wydatki takie nie spełniają ustawowej definicji aktywa. Nie mogą zatem być ujmowane w czynnych rozliczeniach międzyokresowych kosztów.
Analizując definicję aktywów zaprezentowaną w ustawie o rachunkowości (art. 3 ust. 1 pkt 12) czytamy, że ilekroć w ustawie jest mowa o aktywach, rozumie się przez to kontrolowane przez jednostkę zasoby majątkowe o wiarygodnie określonej wartości, powstałe w wyniku przeszłych zdarzeń, które spowodują w przyszłości wpływ do jednostki korzyści ekonomicznych. W myśl powyższego przepisu, aktywa to zasoby majątkowe spełniające jednocześnie następujące warunki: są kontrolowane przez jednostkę, ich wartość jest wiarygodnie określona, powstały w wyniku przeszłych zdarzeń, spowodują wpływ korzyści ekonomicznych.
Koszty szkoleń, ponoszone celem podniesienia kwalifikacji pracowników, nie są związane z zasobem majątkowym kontrolowanym przez jednostkę, gdyż nie można powiedzieć, że jednostka jest w stanie w pełni kontrolować swoich pracowników. Mogą oni w zasadzie w każdej chwili opuścić zakład pracy rozwiązując umowę o pracę. Z tej samej przyczyny wydatki na szkolenia nie dają również pewności, czy jednostka uzyska dzięki nim w przyszłości jakiekolwiek korzyści ekonomiczne. Po odejściu od obecnego pracodawcy przeszkoleni pracownicy będą świadczyć swoje usługi innej jednostce, i to ona skorzysta ze zdobytej przez nich w poprzednim zakładzie pracy wiedzy. Nieistotne jest przy tym to, z jakiego zakresu są to szkolenia, wysokość poniesionych na nie nakładów, stopień powiązania z prowadzoną przez jednostkę działalnością czy charakter prawny umowy zawartej pomiędzy oddelegowanym na szkolenie a pracodawcą. Nie ma znaczenia również fakt, że do przeprowadzenia niektórych szkoleń pracodawca jest zobligowany (np. szkolenie BHP).
W przypadku targów, problem polega na tym, że trudno jest przypisać do nich wymagane przez ustawę korzyści ekonomiczne. Wyjątek mogłaby stanowić sytuacja, w której na danych targach zostałaby podpisana umowa handlowa, generująca dla jednostki określone przychody. Wtedy aktywowane koszty moglibyśmy odpisywać w rachunek zysków i strat, przez okres wpływu korzyści ekonomicznych, np. z podpisanej umowy wynika, iż kontrahent będzie się u nas zaopatrywał przez jeden kwartał, a ewentualnie dopiero w przypadku zadowalającej współpracy umowa zostanie przedłużona. W takim przypadku aktywowane koszty targów będziemy odpisywać w rachunek zysków i strat przez trzy miesiące, po 1/3 ich wartości w każdym miesiącu.
Również aktywowanie kosztów obsługi prawnej należy do wyjątków. Możliwe jest ono tylko wtedy, gdy będą spełnione wszystkie przesłanki ustawowe. Można sobie wyobrazić sytuację, w której usługi prawnicze związane są np. z przyszłym upublicznieniem. Jednostka pozyska środki z rynku dzięki dopuszczeniu do obrotu, które to z kolei wymagało poniesienia wcześniejszych nakładów związanych z usługami świadczonymi przez prawnika.
Pamiętajmy, że rozliczenia międzyokresowe kosztów stanowią składnik aktywów, stąd za każdym razem ich zasadność powinna być analizowana w oparciu o ich ustawową definicję. Definicja ta natomiast jasno określa warunki, jakie powinny spełniać wszelkie aktywowane zasoby. Warunki te powinny być spełnione jednocześnie.

Katarzyna Pytlakowska
dział audytu i doradztwa rachunkowego firmy konsultingowej BDO
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Adrian Artowicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK