| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak zaewidencjonować otrzymaną w konkursie nagrodę

Jak zaewidencjonować otrzymaną w konkursie nagrodę

Spółka z o.o. w konkursie organizowanym przez jednego z kontrahentów wygrała sprzęt RTV o wartości rynkowej 2500 zł. Proszę o przedstawienie skutków podatkowych związanych z otrzymaniem tej nagrody oraz sposobu ujęcia jej wartości w księgach rachunkowych spółki.

RADA
Otrzymanie nagrody rzeczowej od kontrahenta spowoduje u otrzymującej ją spółki powstanie przychodu z działalności gospodarczej. Przychód ustala się w wysokości wartości rynkowej otrzymanej nagrody. W przypadku gdy nagroda nie będzie zakwalifikowana jako środek trwały, powinna być zaewidencjonowana w cenie rynkowej w pozostałe przychody operacyjne.

UZASADNIENIE
Wygrana w konkursie organizowanym przez kontrahenta stanowi u otrzymującej ją spółki jedno z wymienionych przez ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych źródeł przychodów. Uregulowania te wskazują, że do przychodów zalicza się również wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw (art. 12 ust. 1 pkt 2 updop). Są to przychody z działalności gospodarczej, które ujmuje się w deklaracji podatkowej wraz z pozostałymi przychodami z tego tytułu.
Wartość otrzymanych nieodpłatnie rzeczy lub praw określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania (art. 12 ust. 5a updop).
Odnośnie do momentu powstania przychodu z tytułu otrzymania nagrody rzeczowej wypowiedziała się Izba Skarbowa w Krakowie. W informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z 7 września 2004 r. (sygn. PD-1/005/2-263/04/WK) czytamy m.in.:(...) W świetle ww. przepisów nagroda, którą Spółka otrzymała w związku z dokonanymi wcześniej zakupami od dostawców, bezsprzecznie wiąże się z działalnością gospodarczą i powinna zostać zakwalifikowana do podstawy opodatkowania jako przychód należny. Datę powstania tego przychodu należy ustalić zgodnie z brzmieniem art. 12 ust. 3a ustawy. Przedmiotowa nagroda nie stanowi przychodu z tytułu wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego czy wykonania usługi, lecz jest formą wynagrodzenia za dobrą współpracę. Z tych względów – w ocenie tut. organu – nagroda (premia pieniężna) powinna zostać zakwalifikowana do pozostałych przypadków wymienionych w art. 12 ust. 3a pkt 3 ustawy i zwiększać przychody podlegające opodatkowaniu w miesiącu otrzymania zapłaty, a w tym konkretnym przypadku w miesiącu dokonania kompensaty wzajemnych wierzytelności. (...).
Jeżeli spółka zaliczy wartość wygranej do środków trwałych, to wartość dokonywanych odpisów amortyzacyjnych będzie mogła zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Zaliczenie odpisów amortyzacyjnych do kosztów uzyskania przychodów ustawodawca wykluczył jedynie w odniesieniu do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych nieodpłatnie, jeżeli nabycie to nie stanowiło przychodu z tytułu nieodpłatnego otrzymania rzeczy lub praw, co w opisywanej sytuacji nie ma miejsca.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe PROGRES s.c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK