| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy brak potwierdzenia noty korygującej wstrzymuje prawo do odliczenia VAT z faktury

Czy brak potwierdzenia noty korygującej wstrzymuje prawo do odliczenia VAT z faktury

Od 1 stycznia 2006 roku zmieniła się nazwa firmy, poprzez wykreślenie z nazwy jednego małżonka. Dotychczas oboje byli na fakturach. Do błędnie wystawionych faktur wystawiamy noty korygujące. Czy VAT naliczony z tych faktur mogę odliczyć na ogólnych zasadach, czy dopiero w miesiącu otrzymania potwierdzonej noty korygującej? Numer NIP nie uległ zmianie.

RADA
Tak, firma może odliczyć podatek z faktur na zasadach ogólnych. Podana w nich błędna nazwa nabywcy nie pozbawia jej tego prawa.

UZASADNIENIE
Przepisy przewidują dwa sposoby korekty popełnionych na fakturze błędów. Albo w formie faktury korygującej, którą uprawniony jest wystawić sprzedawca towaru lub usługi, albo w formie noty korygującej, którą wystawia nabywca. Sposób korekty faktury uzależniony jest przede wszystkim od rodzaju popełnionego błędu. Możliwości sprostowania błędów przez nabywcę notą korygującą są jednak w dużej mierze ograniczone.
Co do zasady, nota korygująca może być wystawiona przez nabywcę tylko wówczas, gdy w fakturze stwierdzi on błędy nieistotne, niemające przede wszystkim wpływu na zmniejszenie lub zwiększenie wykazanej w fakturze VAT kwoty należności, oraz kwoty podatku VAT. Nota korygująca wystawiana jest w przypadku istnienia pomyłki, zwłaszcza w:
• nazwie nabywcy albo sprzedawcy,
• ich adresie,
• numerze identyfikacji podatkowej,
• znaczeniach towaru.
Ze względu na dość ograniczony zakres przypadków możliwych do skorygowania notą korygującą, należy odnosić się do nich z dużą ostrożnością. Szczególnie wtedy, jeżeli korekta dotyczy nazwy nabywcy lub sprzedawcy. Zgodnie z orzecznictwem z tego zakresu, przepisy dotyczące not korygujących przewidują możliwość jedynie poprawy stwierdzonych błędów, ale tylko nieistotnych. Korekta nie może natomiast dotyczyć całkowitej zmiany nabywcy lub sprzedawcy.
WAŻNE!
Notą korygującą można korygować stwierdzone błędy co do nazwy nabywcy, ale nie można całkowicie zmieniać nazwy.
Tego rodzaju korekta nie byłaby skuteczna, a nabywca zostałby pozbawiony prawa do odliczenia podatku naliczonego z otrzymanej faktury w ogóle, gdyż wskazana w niej nazwa nabywcy byłaby inna. Również zmiana nazwy nabywcy notą korygującą nie mogłaby tego uprawnienia przywrócić.
Notę korygującą należy wystawiać zatem jedynie wtedy, gdy w fakturze nabywca stwierdza błędy nieistotne, określane potocznie „błędami mniejszej wagi”, które nie pozbawiają go prawa do odliczenia podatku naliczonego z otrzymanej faktury. Niezależnie od wystawienia noty korygującej prawo do odliczenia podatku naliczonego, wynikającego z pierwotnej faktury, przysługuje na zasadach ogólnych. Dlatego przepisy nie uzależniają terminu odliczenia podatku z faktury u nabywcy od otrzymania potwierdzenia noty korygującej przez sprzedawcę. Ma to miejsce w przypadku faktur korygujących, w wyniku których podatek naliczony ulega zmniejszeniu. Wprawdzie przepisy nakładają obowiązek przesłania wystawcy faktury pierwotnej oryginału i kopii noty korygującej, ale tylko w celu akceptacji jej treści.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Tax Care

Lider wśród biur księgowych dla mikro- i małych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK