| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Odliczenie podatku naliczonego - zakup części do samochodu osobowego

Odliczenie podatku naliczonego - zakup części do samochodu osobowego

Używamy, w ramach umowy leasingu finansowego, wiele samochodów "osobowych", tj. takich, których dopuszczalna ładowność nie przekracza ładowności obliczonej według tzw. wzoru Lisaka.

Używamy, w ramach umowy leasingu finansowego, wiele samochodów „osobowych”, tj. takich, których dopuszczalna ładowność nie przekracza ładowności obliczonej według tzw. wzoru Lisaka. W związku z powyższym, otrzymując faktury leasingowe, w których wykazany jest VAT od całej sumy opłat leasingowych, dokonujemy, zgodnie z art. 86 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, jedynie częściowego odliczenia tego podatku (50%, nie więcej niż 5000 zł). Z perspektywy podatku dochodowego, jako korzystający, dokonujemy odpisów amortyzacyjnych od ww. samochodów. Czy jesteśmy uprawnieni wyłącznie do częściowego odliczenia podatku naliczonego w związku z zakupem części zamiennych i wyposażenia, czy też możemy odliczyć całość podatku?

Przepis § 13 ust. 1 rozporządzenia w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług nie ma zastosowania do podmiotów użytkujących samochody „osobowe” w ramach umowy leasingu. Podmioty takie bowiem, co do zasady, nie wytwarzają tychże samochodów, tylko je używają. W konsekwencji ograniczenie wynikające z powyższego przepisu nie będzie miało zastosowania w Państwa sytuacji.
 
Zgodnie z § 13 ust. 1 rozporządzenia w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, podatnikom nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od części składowych lub usług wykorzystanych do wytworzenia przez podatnika samochodów „osobowych”, zaliczonych przez niego do środków trwałych w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, w kwocie przekraczającej 50% kwot podatku określonych w fakturach. W przepisie tym mowa jest o wytwarzaniu samochodów, a nie o ich używaniu. Zakup części samochodowych lub wyposażenia, jeśli nie następuje w procesie wytwarzania samochodów, lecz związany jest z bieżącą eksploatacją samochodu, jego naprawą lub remontem, niezależnie od podstawy prawnej używania tego samochodu (leasing, najem, własność), nie pozbawia podatnika prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakupy tych części. Jako korzystający, jesteście zatem Państwo uprawnieni do pełnego odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu części zamiennych i wyposażenia do samochodów użytkowanych w ramach leasingu.
Jarosław Andrusiuk
PODSTAWA PRAWNA:
• § 13 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 97, poz. 970; ost. zm. Dz.U. nr 145, poz. 1541).


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Sofath

Prekursor i lider na europejskim rynku pomp ciepła.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »