| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Rozliczanie podatku ze zbytych udziałów

Rozliczanie podatku ze zbytych udziałów

Jestem udziałowcem w spółce z o.o. Niespecjalnie interesowałem się jej działalnością, nigdy bowiem nie brałem udziału w jej zarządzaniu. Postanowiłem więc sprzedać w listopadzie posiadane udziały. W jaki sposób płacę zaliczkę i do kiedy ostatecznie powinienem rozliczyć się z podatku?

Z tytułu sprzedaży udziałów w spółce z o.o. nie płaci Pan zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, a ostatecznego rozliczenia w podatku dochodowym dokonuje Pan dopiero w 2005 r., w terminie do 30 kwietnia. W ciągu 14 dni od dnia sprzedaży powinien Pan jednak rozliczyć podatek od czynności cywilnoprawnych obciążający tę transakcję.
 
Pański dochód będzie podlegał 19% ryczałtowemu podatkowi dochodowemu (przypomnijmy, że gdyby dokonywał Pan transakcji jeszcze w 2003 r., zostałby Pan obciążony podatkiem dochodowym wyliczanym według skali, tj. 19%, 30% lub 40%).
W przypadku otrzymania dochodu z tytułu sprzedaży udziałów w spółce z o.o. podatnicy są zobowiązani złożyć urzędowi skarbowemu odrębne zeznania podatkowe o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu (poniesionej straty). W zeznaniu tym należy wykazać dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną i obliczyć należny podatek dochodowy. Zeznanie takie należy złożyć do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.
Z uwagi na fakt, że sprzedaż praw majątkowych podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych, sprzedaż udziałów w spółce z o.o. będzie podlegała temu podatkowi. Zakładam, że z uwagi na nieuczestniczenie w zarządzie spółki oraz, jak rozumiem, okoliczność, że nie prowadzi Pan działalności w zakresie sprzedaży udziałów transakcja nie będzie podlegała przepisom ustawy o VAT.
Wraz z nabywcą będzie Pan zobowiązany do wspólnego złożenia deklaracji w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC-1) oraz obliczenia i wpłaty tego podatku w ciągu 14 dni od dnia zawarcia umowy sprzedaży. Zwróćmy uwagę na fakt, że zasadą jest, że obowiązek zapłaty podatku ciąży solidarnie na stronach umowy sprzedaży.
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 30b ust. 6 oraz art. 45 ust. 1a pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.),
• art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a), art. 5 ust. 1, art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. b) oraz art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. nr 86, poz. 959 z późn. zm.).
Aleksander Zając


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

S-NET

Główne dziedziny działalności przedsiębiorstwa to dostawa nowoczesnych rozwiązań telekomunikacyjnych dla biznesu i ISP; integracja rozwiązań IT takich jak: serwery, sprzęt telekomunikacyjny,​ ​sprzęt​ ​sieciowy,​ ​outsorcing​ ​IT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK