| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Rozliczanie podatku ze zbytych udziałów

Rozliczanie podatku ze zbytych udziałów

Jestem udziałowcem w spółce z o.o. Niespecjalnie interesowałem się jej działalnością, nigdy bowiem nie brałem udziału w jej zarządzaniu. Postanowiłem więc sprzedać w listopadzie posiadane udziały. W jaki sposób płacę zaliczkę i do kiedy ostatecznie powinienem rozliczyć się z podatku?

Z tytułu sprzedaży udziałów w spółce z o.o. nie płaci Pan zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, a ostatecznego rozliczenia w podatku dochodowym dokonuje Pan dopiero w 2005 r., w terminie do 30 kwietnia. W ciągu 14 dni od dnia sprzedaży powinien Pan jednak rozliczyć podatek od czynności cywilnoprawnych obciążający tę transakcję.
 
Pański dochód będzie podlegał 19% ryczałtowemu podatkowi dochodowemu (przypomnijmy, że gdyby dokonywał Pan transakcji jeszcze w 2003 r., zostałby Pan obciążony podatkiem dochodowym wyliczanym według skali, tj. 19%, 30% lub 40%).
W przypadku otrzymania dochodu z tytułu sprzedaży udziałów w spółce z o.o. podatnicy są zobowiązani złożyć urzędowi skarbowemu odrębne zeznania podatkowe o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu (poniesionej straty). W zeznaniu tym należy wykazać dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną i obliczyć należny podatek dochodowy. Zeznanie takie należy złożyć do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.
Z uwagi na fakt, że sprzedaż praw majątkowych podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych, sprzedaż udziałów w spółce z o.o. będzie podlegała temu podatkowi. Zakładam, że z uwagi na nieuczestniczenie w zarządzie spółki oraz, jak rozumiem, okoliczność, że nie prowadzi Pan działalności w zakresie sprzedaży udziałów transakcja nie będzie podlegała przepisom ustawy o VAT.
Wraz z nabywcą będzie Pan zobowiązany do wspólnego złożenia deklaracji w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC-1) oraz obliczenia i wpłaty tego podatku w ciągu 14 dni od dnia zawarcia umowy sprzedaży. Zwróćmy uwagę na fakt, że zasadą jest, że obowiązek zapłaty podatku ciąży solidarnie na stronach umowy sprzedaży.
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 30b ust. 6 oraz art. 45 ust. 1a pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.),
• art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a), art. 5 ust. 1, art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. b) oraz art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. nr 86, poz. 959 z późn. zm.).
Aleksander Zając


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Nasz Świat

Portal dla Polaków we Włoszech

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »