| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy każdy nabywca może wystawić notę korygującą

Czy każdy nabywca może wystawić notę korygującą

Czy nabywca towaru lub usługi, nieprowadzący działalności gospodarczej, w celu dokonania korekt błędnie wystawionych na jego rzecz faktur VAT jest uprawniony do wystawienia not korygujących?


RADA
Nie, nie może wystawić w tym przypadku not korygujących. Sprzedawca powinien wystawić fakturę korygującą.

UZASADNIENIE
O tym, kto może wystawić notę korygującą, mowa jest w rozporządzeniu wykonawczym do ustawy o VAT w sprawie zasad wystawiania faktur. Zgodnie z § 18 tego rozporządzenia nabywca towaru lub usługi, który otrzymał fakturę lub fakturę korygującą, zawierającą pomyłki dotyczące informacji wiążącej się z oznaczeniem towaru lub usług, może wystawić fakturę zwaną notą korygującą. Z cytowanego wyżej przepisu wynika, że nota korygująca jest rodzajem faktury VAT, do której wystawiania nie jest uprawniony nabywca niebędący zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT.
W takim przypadku eliminacja ewentualnych pomyłek wynikających z faktury może nastąpić wyłącznie w drodze faktury korygującej, wystawionej przez wystawcę faktury. Takie stanowisko zajmują również organy podatkowe.

• § 18 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 95, poz. 798

Aneta Olędzka-Barszczak
Michał Zwartek
Europejskie Centrum Doradztwa i Dokumentacji Podatkowej

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Wojewódka i Wspólnicy Sp. k. Kancelaria Prawa Pracy

Warszawska kancelaria specjalizująca się wyłącznie w pomocy pracodawcom w zakresie zbiorowego i indywidualnego prawa pracy oraz świadczeń pracowniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK