| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy każdy nabywca może wystawić notę korygującą

Czy każdy nabywca może wystawić notę korygującą

Czy nabywca towaru lub usługi, nieprowadzący działalności gospodarczej, w celu dokonania korekt błędnie wystawionych na jego rzecz faktur VAT jest uprawniony do wystawienia not korygujących?


RADA
Nie, nie może wystawić w tym przypadku not korygujących. Sprzedawca powinien wystawić fakturę korygującą.

UZASADNIENIE
O tym, kto może wystawić notę korygującą, mowa jest w rozporządzeniu wykonawczym do ustawy o VAT w sprawie zasad wystawiania faktur. Zgodnie z § 18 tego rozporządzenia nabywca towaru lub usługi, który otrzymał fakturę lub fakturę korygującą, zawierającą pomyłki dotyczące informacji wiążącej się z oznaczeniem towaru lub usług, może wystawić fakturę zwaną notą korygującą. Z cytowanego wyżej przepisu wynika, że nota korygująca jest rodzajem faktury VAT, do której wystawiania nie jest uprawniony nabywca niebędący zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT.
W takim przypadku eliminacja ewentualnych pomyłek wynikających z faktury może nastąpić wyłącznie w drodze faktury korygującej, wystawionej przez wystawcę faktury. Takie stanowisko zajmują również organy podatkowe.

• § 18 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 95, poz. 798

Aneta Olędzka-Barszczak
Michał Zwartek
Europejskie Centrum Doradztwa i Dokumentacji Podatkowej

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

StukPuk.pl

Jesteśmy grupą młodych ludzi zdrowo stukniętych na punkcie materiałów budowlanych, którzy pewnego dnia wpadli na pomysł, aby pasję i doświadczenie przekuć w sukces.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK