| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczyć usługi serwisowe świadczone na rzecz klienta z innego kraju UE

Jak rozliczyć usługi serwisowe świadczone na rzecz klienta z innego kraju UE

Jaki naliczyć VAT na fakturze wystawionej dla firmy w UE za usługi serwisowe świadczone na terenie Polski na rzecz firmy w UE?


RADA
W zależności od tego, kto jest odbiorcą usługi, podatek należny od tej usługi może być rozliczany albo w Polsce, albo w państwie nadania numeru identyfikacyjnego dla odbiorcy. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE
Usługi serwisowe są to tzw. usługi na rzeczowym majątku ruchomym. Zasadą jest, że tego rodzaju usługi są opodatkowane w kraju, w którym faktycznie usługa została wykonana. W naszym przypadku będzie to Polska. Jest jednak jeden wyjątek. Usługa ta będzie opodatkowana w kraju nabywcy, jeżeli zostaną spełnione następujące warunki:
• nabywca usługi poda numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby VAT na terytorium innego państwa członkowskiego niż Polska,
• towary po wykonaniu na nich usług serwisowych zostaną wywiezione z terytorium Polski, tj. z miejsca faktycznego wykonania usług,
• wywóz towarów nastąpi niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 30 dni od dnia wykonania na nich usług.

Jeżeli zachodzi taka sytuacja, to firma polska – podatnik VAT, nie wykazuje podatku należnego od świadczonej usługi. Wystawia fakturę bez trzech elementów: stawki podatku, kwoty podatku oraz kwoty należności wraz podatkiem VAT. Faktura musi jednak zawierać dwa dodatkowe elementy:
• informację, że podatek zostanie rozliczony przez nabywcę, oraz
• numer identyfikacji podatkowej nabywcy (chodzi o numer identyfikacji podatkowej nadany mu przez kraj inny niż Polska).

W związku z obowiązkiem wywiezienia serwisowanego towaru z kraju najpóźniej w ciągu 30 dni warto również dodać oświadczenie nabywcy, że towar zostanie wywieziony z kraju w tym terminie (szczególnie w sytuacji gdy towar jest odbierany w miejscu świadczenia usług przez serwis). Mimo braku podatku należnego (z uwagi na miejsce świadczenia występujące poza Polską), świadczenie takiej usługi należy wykazać w deklaracji VAT-7 (poz. 21 deklaracji).

Jeśli jednak:
• nabywca nie poda numeru NIP UE z innego kraju członkowskiego lub
• towar nie będzie wywieziony w ciągu 30 dni od dnia wykonania usługi
– usługę należy opodatkować według zasad obowiązujących w Polsce. Wystawiona faktura powinna zawierać krajowy podatek należny i powinna zostać rozliczona w deklaracji VAT jak każda inna usługa świadczona na terenie kraju.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


• art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d), art. 28 ust. 7 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029
• § 27 ust. 2 i 4 rozporządzenia z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 95, poz. 798; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 102, poz. 860

Iwona Skrok
doradca podatkowy
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Izba Doradców Podatkowych

Samorząd zawodowy doradców podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »