| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy ubezpieczenie członków zarządu wyjeżdżających w delegację jest kosztem

Czy ubezpieczenie członków zarządu wyjeżdżających w delegację jest kosztem

Czy wykupione ubezpieczenia osobowe dla członków zarządu często przebywających w delegacjach zagranicznych są kosztem dla spółki?

c) wypłatę z tytułu dożycia wieku oznaczonego w umowie.

Tak więc jeżeli zawarte umowy ubezpieczenia spełniają powyższe przesłanki, to mogą je Państwo zaliczyć do kosztów podatkowych. W praktyce spółki najczęściej opłacają członkom zarządu ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej oraz od następstw nieszczęśliwych wypadków. Ubezpieczenia te nie mieszczą się wśród ubezpieczeń, które można zaliczyć do kosztów podatkowych. W przypadku ubezpieczeń od odpowiedzialności cywilnej warto dodać, że są one związane z odpowiedzialnością, jaką ponoszą członkowie zarządu. Charakter tej odpowiedzialności jest wyłącznie osobisty. W związku z tym poniesiony wydatek nie spełni podstawowego warunku zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu – poniesienia w celu uzyskania przychodów – i już z tego tytułu nie będzie podlegał zaliczeniu do kosztów podatkowych.

Warto również podkreślić, że pracodawca nie ma obowiązku opłacania składek z tytułu ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków pracowników wyjeżdżających w zagraniczną delegację. Tym bardziej nie ma takiego obowiązku spółka, w której członkowie zarządu pełnią swoje funkcje na podstawie kontraktów menedżerskich.

Również w interpretacji z 16 września 2004 r. (nr RO/436/196/2004) Świętokrzyski Urząd Skarbowy podkreślił, że:
Jeżeli pracodawca podejmie decyzję o ubezpieczeniu od następstw nieszczęśliwych wypadków pracowników wyjeżdżających w delegację, to równowartość zapłaconych składek na to ubezpieczenie będzie przychodem pracownika podlegającym opodatkowaniu, a pracodawca nie będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów opłaconej składki, chyba że ubezpieczenie to będzie spełniało kryteria określone w art. 16 ust. 1 pkt 59 updop.

PRZYKŁAD
Członek zarządu odbył podróż służbową do Paryża. Spółka poniosła następujące koszty:
– ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (niespełniające warunków określonych w art. 16 ust. 1 pkt 59 updop),
– bilety lotnicze,
– dieta,
– koszt hotelu,
– udokumentowane wydatki – taksówki,
– koszty opieki medycznej (w zakresie internistycznym).
Z wyjątkiem ubezpieczenia spółka wszystkie wydatki będzie mogła zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

• art. 16 ust. 1 pkt 59 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 183, poz. 1353

Marta Balcer
ekspert podatkowy w dużej spółce akcyjnej
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Józef Edmund Nowicki

CONEXIS Kancelaria Zamówień Publicznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK