| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > W jaki sposób wskazać kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku na fakturze VAT RR

W jaki sposób wskazać kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku na fakturze VAT RR

Czy usługi rolnicze wykonywane przez rolnika ryczałtowego podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych? Jeżeli tak, to jaką kwotę wpisać do faktury VAT RR przy nabyciu tych usług, aby zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług naliczyć rolnikowi zryczałtowany zwrot VAT według 5% stawki? Czy od kwoty brutto, netto czy też od kwoty brutto pomniejszonej o koszty uzyskania przychodu?

Przychody z tytułu świadczenia usług rolniczych wykonywanych przez rolnika ryczałtowego podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Przykład prawidłowego wskazania kwoty zryczałtowanego zwrotu podatku w fakturze VAT RR znajduje się w uzasadnieniu.
 
Przychody z tytułu wykonywania przez rolników ryczałtowych (i nie tylko ryczałtowych) usług rolniczych podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Jest to konsekwencją tego, iż usługi rolnicze nie zostały wymienione w definicji działalności rolniczej, z której przychody nie są opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych (art. 2 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 2 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Oznacza to, że przychód z tytułu świadczenia tych usług stanowi dla rolników, paradoksalnie, przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej.
Jednocześnie należy zauważyć, iż kwestia opodatkowania (bądź nie) tych przychodów podatkiem dochodowym od osób fizycznych pozostaje bez znaczenia dla zasad rozliczania zryczałtowanego zwrotu podatku. Co prawda, w omawianym przypadku przychody z tytułu świadczenia usług rolniczych podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym, lecz zasady rozliczania zryczałtowanego zwrotu są takie same w przypadku przychodów z tytułu dostawy produktów rolnych (a więc przychodów, które bardzo często nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym jako przychody z działalności rolniczej).
Odnośnie do prawidłowego dokumentowania nabycia produktów rolnych oraz usług rolniczych fakturą VAT RR należy zauważyć, że 5% zryczałtowany zwrot podatku wylicza się od kwoty uzgodnionej z rolnikiem ryczałtowym jako cena za dany produkt lub usługę (w żadnym razie kwoty tej się nie pomniejsza o koszty uzyskania przychodu).
Przykład
Nabywca usług rolniczych uzgodnił z rolnikiem ryczałtowym, że kupi od niego towary za 100 zł. Oznacza to, że na fakturze VAT RR:
– jako cena jednostkowa nabytej usługi wskazana powinna być kwota 100 zł,
– jako kwota zryczałtowanego podatku wskazana powinna być kwota 5 zł.
• art. 2 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 2 ust. 2 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 210, poz. 2135
• art. 116 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535
Tomasz Krywan
konsultant podatkowy


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

JSLegal Jankowki & Stroiński

Adwokacka Spółka Partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK