| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczać fakturę za czynsz opłaconą z góry

Jak rozliczać fakturę za czynsz opłaconą z góry

Firma dzierżawiąca od nas stację paliw zaproponowała, aby nasza spółka wystawiła fakturę za dzierżawę stacji za 3 lata. Faktura będzie zapłacona w terminie płatności wskazanym w fakturze. Czy otrzymana zapłata w całości będzie przychodem spółki, czy też powinna być rozliczana jako przychody przyszłych okresów?


rada


Jeżeli firma otrzyma zapłatę czynszu dzierżawnego za 3 lata z góry, to zapłatę taką należy odnieść na przychody przyszłych okresów i zaliczać do przychodów sukcesywnie przez 3 lata.


uzasadnienie


Zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości dla zapewnienia współmierności przychodów i związanych z nimi kosztów do aktywów lub pasywów danego okresu sprawozdawczego zaliczane będą koszty lub przychody dotyczące przyszłych okresów oraz przypadające na ten okres sprawozdawczy koszty, które jeszcze nie zostały poniesione. Oznacza to, że w razie otrzymania zapłaty za usługi, które nie zostały jeszcze wykonane, otrzymaną zapłatę należy odnieść na przychody przyszłych okresów. Uznanie przychodów następuje w okresie (miesiącu/roku) wykonania usługi.


Zgodnie z zapisami art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do przychodów nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych. Przepis ten dotyczy także otrzymanych lub zwróconych pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów). W przypadku usług o charakterze ciągłym, na poczet wykonania których pobrano zapłatę, rozliczenie przychodu powinno następować w miesiącu wykonania usługi. Do tego czasu wpłaty dotyczące usług jeszcze niewykonanych nie są wykazywane jako przychody podatkowe.


Przykład

Spółka z o.o. Alfa wynajęła spółce z o.o. Beta niewykorzystywaną w działalności gospodarczej nieruchomość. Umowa przewiduje, że spółka Beta zapłaci czynsz dzierżawny z góry za 3 lata na podstawie wystawionej przez spółkę Alfa faktury VAT w terminie do 20 dnia miesiąca rozrachunkowego. Okres najmu określony w umowie: 1 grudnia 2006 r. - 30 listopada 2009 r.

Dane z faktury VAT sprzedaży wystawionej w grudniu 2006 r. przez Alfa:

- wartość netto - 90 000 zł,

- VAT 22% - 19 800 zł,

- wartość brutto - 109 800 zł.


Ewidencja księgowa w spółce Alfa


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Wpłaty pobrane na poczet usług, których wykonanie ma nastąpić w przyszłych okresach sprawozdawczych, zarówno w ujęciu księgowym, jak i podatkowym ujawnia się w przychodach w monencie wykonania usługi.

Podstawa prawna:

- art. 6 ust. 2, art. 41 ust. 1 pkt 1 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 208, poz. 1540

- art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1589


Anna Dyczkowska

księgowa z licencją MF

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Katarzyna Kalata

Ekspert z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK