| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy nabywając wyroby akcyzowe, należy być zarejestrowanym handlowcem

Czy nabywając wyroby akcyzowe, należy być zarejestrowanym handlowcem

Jeśli spółka podejmie współpracę z kontrahentem z Włoch w zakresie wewnątrzwspólnotowego nabycia cygar w celu ich magazynowania i dalszej sprzedaży, to czy może prowadzić taką działalność na podstawie posiadanego zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego, czy też musi mieć zezwolenie na prowadzenie działalności jako zarejestrowany handlowiec?


RADA

Tak, wewnątrzwspólnotowe nabywanie cygar w celu ich dalszego magazynowania i odsprzedaży jest możliwe w ramach posiadanego przez Państwa zezwolenia na prowadzenie działalności w formie składu podatkowego.

UZASADNIENIE

Należy stwierdzić, iż ustawa o akcyzie wskazuje, jakie rodzaje prowadzonej działalności wymagają spełnienia konkretnych warunków. Określa również rodzaje działalności, których wykonywanie może się odbywać w składzie podatkowym.
Są to: produkcja, przetwarzanie lub magazynowanie wyrobów akcyzowych zharmonizowanych oraz ich przyjmowanie i wysyłka.
Ponadto ustawodawca wprowadza obligatoryjnie wyłączność produkcji i przetwarzania wyrobów akcyzowych zharmonizowanych w składzie podatkowym.

Produkcja i przetwarzanie wyrobów akcyzowych zharmonizowanych może się odbywać w składzie podatkowym.
Składem podatkowym, zgodnie z art. 2 pkt 12 ustawy o akcyzie, jest miejsce określone w zezwoleniu wydanym przez właściwego naczelnika urzędu celnego, podlegające szczególnemu nadzorowi podatkowemu na podstawie przepisów o służbie celnej, w którym wyroby akcyzowe zharmonizowane są objęte procedurą zawieszenia poboru akcyzy i mogą być poddane czynnościom zgodnie z ustalonymi warunkami.

Zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego jest wydawane podmiotowi, który spełnia łącznie następujące warunki:
- prowadzi co najmniej jeden rodzaj działalności polegającej na produkcji, przetwarzaniu lub magazynowaniu wyrobów akcyzowych zharmonizowanych;
- jest podatnikiem podatku od towarów i usług;
- jest podmiotem, którego działalnością kierują osoby, które nie zostały skazane prawomocnym wyrokiem za przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi, za przestępstwo przeciwko obrotowi gospodarczemu lub za przestępstwo skarbowe;
- nie zalega z cłem, podatkami stanowiącemu dochód budżetu państwa, składkami na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne;
- złoży zabezpieczenie akcyzowe;
- nie zostało mu cofnięte zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego, koncesja lub zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie wyrobów akcyzowych ze względu na naruszenie przepisów prawa w okresie ostatnich trzech lat, licząc od dnia złożenia wniosku o wydanie zezwolenia.

Podmiot prowadzący działalność polegającą na magazynowaniu wyrobów akcyzowych zharmonizowanych wyprodukowanych lub przetworzonych przez inny podmiot jest obowiązany ponadto dodatkowo spełniać warunki w zakresie:
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Diana Renata Bożek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »