| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczyć dywidendy otrzymane z Holandii

Jak rozliczyć dywidendy otrzymane z Holandii

Spółka z o.o. otrzymała dywidendę z Holandii od spółki, w której posiada 16% udziałów. Ponadto spółka otrzymała dywidendę od innej spółki holenderskiej, w której posiada 9% udziałów. Czy dywidendy te należy zaliczać do przychodów w momencie ich otrzymania?

 

WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Posiadanie przez polską spółkę udziałów w spółce z siedzibą w państwie członkowskim UE bądź innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego w określonej ustawowo wysokości nieprzerwanie przez wymagany przepisami okres skutkuje zwolnieniem z opodatkowania otrzymanej przez nią dywidendy z zagranicy.

Natomiast dywidenda otrzymana przez spółkę z o.o. od spółki w Holandii, w której polska spółka posiada 9% udziałów, nie będzie w Polsce korzystała ze zwolnienia, gdyż spółka ta posiada w spółce w Holandii mniej niż 15% udziałów.
Kwestie opodatkowania dywidendy wypłacanej ze spółki w Holandii należy rozpatrywać w oparciu o postanowienia zawarte w konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Niderlandów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu. Na podstawie art. 10 ust. 2 lit. b) tej konwencji podatek pobierany w Holandii wynosi 15%. W tym przypadku dochody z tej dywidendy łączy się z dochodami (przychodami) osiąganymi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi zapłaconemu w Holandii. Kwota odliczenia nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w Holandii. Rozliczenie to będzie jednak dokonywane dopiero w zeznaniu rocznym. Na podstawie bowiem art. 20 ust. 1 updop w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2007 r., jeżeli podatnicy mający siedzibę w Polsce osiągają również dochody (przychody) poza terytorium Polski i dochody te podlegają w obcym państwie opodatkowaniu, a nie zachodzą okoliczności uprawniające do zwolnienia, to w rozliczeniu za rok podatkowy dochody (przychody) te łączą z dochodami (przychodami) osiąganymi na terytorium Polski.

Przykład
Spółka z o.o. osiągnęła dochód brutto za 2007 r. w wysokości 700 000 zł. Jednocześnie otrzymała w czerwcu 2007 r. dywidendę od spółki w Holandii, w której posiada 9% udziałów.
Dywidenda wynosiła brutto, po przeliczeniu na walutę polską, 300 000 zł. W Holandii pobrano podatek od dywidendy według stawki 15% w wysokości 45 000 zł.
Dochód spółki z o.o. wyniósł zatem 700 000 zł + 300 000 zł = 1 000 000 zł.
Podatek według stawki 19% × 1 000 000 zł = 190 000 zł.
Odliczenie podatku pobranego od dywidendy w Holandii 190 000 zł - 45 000 zł = 145 000 zł.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Zygmunt

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK