| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Impreza integracyjna a podatek dochodowy

Impreza integracyjna a podatek dochodowy

Pracownicy byli na spotkaniu integracyjnym w jednym z obiektów jednostki. Zakupiono kiełbasę i napoje chłodzące oraz wynajęto autokar. Wydatki w całości pokryto z ZFŚS. Proszę o odpowiedź, czy wydatki te podlegają opodatkowaniu?

Nie. Udział w ogólnie dostępnej dla pracowników imprezie rekreacyjno-wypoczynkowej, sfinansowanej w całości ze środków ZFŚS nie stanowi dla nich przychodu, powodującego powstanie obowiązku podatkowego. Ponieważ nie może być przychodem takie świadczenie, które nie może być przypisane danej osobie.
Wprawdzie przychodami ze stosunku pracy dla pracowników jest również wartość świadczeń w naturze (art. 12 ust. 1 updof), jednak w przedstawionej sytuacji nie może być przychodem takie świadczenie, które nie może być przypisane danej osobie. W przypadku gdy nie istnieje możliwość wykazania, jakiej wartości świadczenie otrzymał poszczególny pracownik, pracownicy nie zostaną obciążeni podatkiem dochodowym.
Dzieje się tak, ponieważ świadczenia, które z racji sposobu ich dostarczenia kierowane są do grupy osób, np. do wszystkich pracowników, i jednocześnie nie jest możliwe przyporządkowanie wartości przychodu przypadającego na każdą osobę w stosunku do otrzymanych świadczeń, nie mieszczą się w pojęciu zdefiniowanego przychodu. Zatem w przypadku finansowania świadczeń należy każdorazowo indywidualnie oceniać, czy przyporządkowanie ich konkretnemu pracownikowi jest możliwe, czy też nie.
W opisanym stanie faktycznym należałoby przeanalizować, czy poszczególne rodzaje kosztów ponoszone w związku z organizowaną wycieczką mogą być przyporządkowane poszczególnym pracownikom (np. ilość kiełbasy i napojów chłodzących). Jeżeli nie mogą – nie będą podlegały opodatkowaniu. Natomiast świadczenia poniesione na rzecz pracowników, których wartość można przyporządkować konkretnemu pracownikowi, będą stanowiły dla niego przychód i będą podlegały opodatkowaniu. Przykładowo, jeżeli wycieczka będzie organizowana jednym autokarem, to będzie możliwe podzielenie kosztu wynajęcia tego autokaru na liczbę uczestników. Jeżeli natomiast będę to dwa autokary o zróżnicowanym standardzie, a tym samym różnych cenach ich wynajęcia, i jednocześnie nie będzie wiadomo, jakim autokarem będą jechali poszczególni pracownicy, to przyporządkowanie świadczenia poprzez zsumowanie kosztów i podzielenie ich przez liczbę uczestników nie będzie możliwe.
Joanna Nowicka
PODSTAWA PRAWNA
• Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 210, poz. 2135)


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Marzena Jaworska

Radca prawny   

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »