| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy wykonując usługi taksi i inne należy stosować kasy fiskalne dla całej sprzedaży

Czy wykonując usługi taksi i inne należy stosować kasy fiskalne dla całej sprzedaży

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą, której przedmiotem są usługi taxi, usługi ksero i handel odzieżą używaną. W taksówce ma zamontowaną kasę fiskalną, bo został do tego zobowiązany przez ustawę, chociaż łączny przychód z taksówki, ksera i handlu odzieżą używaną nie przekroczył 40 000 zł na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności. Czy instalacja kasy fiskalnej w taxi zobowiązuje także do zainstalowania kasy fiskalnej w dwóch pozostałych punktach handlowych, chociaż limit 40 000 zł nie został przekroczony?

Nie, instalacja kasy fiskalnej w taksówce nie zobowiązuje do wprowadzenia kas w punktach handlowych, jeżeli nie została przekroczona kwota limitu 40 000 zł.
Usługi przewozu osób i ładunków taksówkami osobowymi i bagażowymi były do 31 grudnia 2003 r. zwolnione z obowiązku ewidencji za pomocą kas rejestrujących. Jednocześnie z obowiązku ewidencjonowania zwolnieni są podatnicy, u których obrót podlegający ewidencjonowaniu nie przekroczył 40 000 zł (i którzy nie byli wcześniej objęci obowiązkiem ewidencjonowania).
Zwolnienie ze względu na wysokość obrotu nie ma jednak zastosowania przy świadczeniu usług taksówkowych. Należy zauważyć, iż obowiązek ewidencjonowania usług taksówkowych dotyczy wyłącznie tych usług, a nie osoby podatnika. Prowadzi to do wniosku, że gdyby Minister Finansów chciał wyłączyć stosowanie zwolnienia do wszystkich czynności wykonywanych przez osoby świadczące usługi taksówkowe, postanowiłby, że przedmiotowe zwolnienie nie dotyczy podatników świadczących usługi taksówkowe. Skoro tak nie uczynił, fakt obowiązku ewidencji usług taksówkowych nie wpływa na obowiązek ewidencji pozostałych usług.
Warto również zauważyć, że stanowisko takie jest reprezentowane również przez organy podatkowe, czego przykładem może być pismo Naczelnika III Urzędu Skarbowego w Lublinie z 16 lutego 2004 r. (nr P-2-443/6/04) czy też pismo Naczelnika Urzędu Skarbowego w Rudzie Śląskiej z 25 lutego 2004 r. (nr PP 443/5/2004).
• § 2–4 rozporządzenia Ministra Finansów z 23 grudnia 2004 r. w sprawie kas rejestrujących – Dz.U. Nr 273, poz. 2706
Tomasz Krywan
prawnik, konsultant podatkowy


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Sofath

Prekursor i lider na europejskim rynku pomp ciepła.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »