| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczyć nagrodę pieniężną otrzymaną od pracodawcy

Jak rozliczyć nagrodę pieniężną otrzymaną od pracodawcy

Otrzymałam od mojego pracodawcy nagrodę pieniężną. Czy jest to mój dochód i czy podlega rozliczeniu w podatku dochodowym?

Teza: Zeznanie roczne: Nagroda pieniężna otrzymana przez pracownika za wyniki w pracy stanowi dla niego przychód ze stosunku pracy, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych i wykazaniu w zeznaniu rocznym składanym do właściwego urzędu skarbowego.
 
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wymienia jako źródło przychodów między innymi stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy oraz pracę nakładczą (art. 10 ust. 1 pkt 1 updof).
Zgodnie z art. 11 ust. 1 updof przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.
Przychodami są otrzymywane przez podatnika w danym roku podatkowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.
Za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności wynagrodzenie zasadnicze, wynagrodzenie za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty, niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona (art. 12 ust. 1 updof).
W świetle tych unormowań kwota nagrody pieniężnej wypłaconej przez pracodawcę pracownikowi stanowi jego dochód podlegający opodatkowaniu według skali podatkowej określonej w art. 27 ust. 1 updof i podlega wykazaniu w zeznaniu rocznym, składanym do końca kwietnia roku następującego po roku podatkowym, w którym nagroda została otrzymana.
Maria Tatarska
Podstawa prawna
•  ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost. zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 281, poz. 2781


Polecamy artykuły

Źródło:

Serwis Finansowo-Księgowy
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Tax Care

Lider wśród biur księgowych dla mikro- i małych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK