| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczyć nagrodę pieniężną otrzymaną od pracodawcy

Jak rozliczyć nagrodę pieniężną otrzymaną od pracodawcy

Otrzymałam od mojego pracodawcy nagrodę pieniężną. Czy jest to mój dochód i czy podlega rozliczeniu w podatku dochodowym?

Teza: Zeznanie roczne: Nagroda pieniężna otrzymana przez pracownika za wyniki w pracy stanowi dla niego przychód ze stosunku pracy, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych i wykazaniu w zeznaniu rocznym składanym do właściwego urzędu skarbowego.
 
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wymienia jako źródło przychodów między innymi stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy oraz pracę nakładczą (art. 10 ust. 1 pkt 1 updof).
Zgodnie z art. 11 ust. 1 updof przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.
Przychodami są otrzymywane przez podatnika w danym roku podatkowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.
Za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności wynagrodzenie zasadnicze, wynagrodzenie za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty, niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona (art. 12 ust. 1 updof).
W świetle tych unormowań kwota nagrody pieniężnej wypłaconej przez pracodawcę pracownikowi stanowi jego dochód podlegający opodatkowaniu według skali podatkowej określonej w art. 27 ust. 1 updof i podlega wykazaniu w zeznaniu rocznym, składanym do końca kwietnia roku następującego po roku podatkowym, w którym nagroda została otrzymana.
Maria Tatarska
Podstawa prawna
•  ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost. zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 281, poz. 2781


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Stelmaszczyk

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK