| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Dofinansowanie ze środków unijnych - skutki podatkowe

Dofinansowanie ze środków unijnych - skutki podatkowe

Spółka z o.o. otrzymała ze środków unijnych częściową refundację kosztów udziału w targach międzynarodowych, które odbyły się w listopadzie 2004 r. Ponieważ spółka nie była pewna, czy otrzyma dofinansowanie, koszty te zaliczyła wcześniej bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów. Dofinansowanie dotyczyło 50% wydatków poniesionych przez spółkę. Czy w takiej sytuacji należy dokonać korekty kosztów uzyskania przychodów za listopad 2004 r. i czy wystąpiło w związku z tym zaniżenie zaliczki na podatek dochodowy za ten miesiąc oraz konieczność zapłaty odsetek za zwłokę z tego tytułu?

Refundacja kosztów: W przypadku korekty deklaracji podatkowej w związku z późniejszą refundacją kosztów uczestnictwa w imprezie targowej nie powstanie konieczność zapłaty odsetek od zaległości podatkowych.
 
W momencie otrzymania pieniędzy z tytułu przyznanej refundacji powstaje przychód (art. 12 ust. 1 pkt 1 updop).
Jednak na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 23 updop wolne od podatku są dochody uzyskane przez podatników od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych, pochodzące ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym także ze środków z programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej, także wtedy, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej na rzecz podmiotów, którym służyć ma ta pomoc. Otrzymana refundacja kosztów udziału w targach będzie zatem zwolniona od podatku.
Środki pochodzące z funduszy unijnych są wolne od podatku.
Jednak nie uznaje się za koszty uzyskania przychodów wydatków i kosztów bezpośrednio sfinansowanych z dochodów (przychodów), o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 23 updop (art. 16 ust. 1 pkt 58 updop).
Spółka powinna więc dokonać korekty kosztów podatkowych za 2004 r. związanych z udziałem w targach w wysokości odpowiadającej otrzymanej refundacji, tj. 50%.
Nie wystąpi w związku z tym obowiązek zapłaty odsetek za zwłokę. Wprawdzie zaliczka, na podstawie art. 3 pkt 3 lit. a Ordynacji podatkowej, jest traktowana na równi z podatkiem, lecz odsetki za zwłokę są naliczane od zaległości podatkowych. A zgodnie z art. 51 § 1 Ordynacji podatkowej zaległością podatkową jest podatek niezapłacony w terminie płatności.
Skoro spółka nie otrzymała dofinansowania w momencie dokonywania wydatków, to nie mogła na bieżąco ustalać, jaka część kosztów udziału w targach stanowi koszt uzyskania przychodu, a jaka nie będzie stanowiła tego kosztu. W związku z tym nie wystąpiła zaległość podatkowa i tym samym obowiązek zapłaty odsetek za zwłokę.
Przykład
Spółka z o.o. dokonała w listopadzie wydatków związanych z udziałem w targach międzynarodowych 50 000 zł.
W marcu 2005 r. spółka otrzymała refundację w wysokości 50% tych kosztów, tj. 25 000 zł.
W związku z tym spółka wyłączy z kosztów uzyskania przychodów za 2004 r. wydatki dotyczące udziału w targach w wysokości 25 000 zł.
Natomiast nie powstanie w tej sytuacji obowiązek dokonywania korekty deklaracji na zaliczkę na podatek, składaną za listopad 2004 r., ponieważ wykazywana w niej zaliczka była w momencie składania deklaracji ustalona w prawidłowej wysokości. Spółka nie otrzymała bowiem wówczas przychodu wynikającego z refundacji kosztów udziału w targach, lecz otrzymała ten przychód dopiero w marcu 2005 r.
Krzysztof Lis
Podstawa prawna
•  ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 254, poz. 2533


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tense.pl

Interaktywna agencja reklamowa – specjalista w zakresie inbound marketingu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »