| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy pośrednik powinien prowadzić gospodarkę magazynową

Czy pośrednik powinien prowadzić gospodarkę magazynową

Nasza spółka jest pośrednikiem pomiędzy warsztatami samochodowymi a flotami (duże przedsiębiorstwa samochodowe). Floty kierują do nas zapotrzebowanie na wymianę i sprzedaż opon, a my ich kierujemy do odpowiednich warsztatów samochodowych. Warsztaty wystawiają na nas faktury za usługi i opony. Następnie my wystawiamy zbiorcze faktury do flot za wykonane usługi i sprzedane opony w danym miesiącu. Faktycznie nie mamy dostawy opon, ponieważ zakładane są one bezpośrednio w warsztatach. Czy w tym przypadku powinniśmy prowadzić gospodarkę magazynową, a jeśli tak, to czy przyjmować faktury zakupu jako datę dostawy opony?

W opisanej sytuacji nie ma potrzeby prowadzenia gospodarki magazynowej.
W omawianym przypadku to kierownik jednostki, ustalając politykę rachunkowości dla spółki, powinien podjąć decyzję o odpisywaniu w koszty wartości materiałów i towarów na dzień ich zakupu, połączone z ustalaniem stanu tych składników aktywów i jego wyceny oraz korekty kosztów o wartość tego stanu, nie później niż na dzień bilansowy (art. 17 ust. 2 pkt 4 ustawy o rachunkowości). Ustawa o rachunkowości przewiduje dokonywanie takiego wyboru, pod warunkiem że wybrane rozwiązanie zapewnia wyodrębnienie w rachunkowości wszystkich operacji gospodarczych istotnych dla oceny sytuacji majątkowej, finansowej i wyniku finansowego jednostki.
Ustawa o rachunkowości wymaga zatem prowadzenia ksiąg w taki sposób, aby prawidłowo ustalać przychody i koszty operacyjne, w tym koszt zużycia materiałów. Należy również prawidłowo ustalać wielkość i wartość zapasów. Ponieważ spółka w żadnym okresie nie wykazuje zapasów materiałów (opon), jak również zapasów produktów, półproduktów, produkcji w toku, towarów, trudno mówić tu o gospodarce magazynowej. Koszty zużycia materiałów zakupionych ustalane są w sposób prawidłowy, na podstawie kierowanych przez spółkę zamówień (zleceń) i wystawianych przez warsztaty faktur i mają bezpośrednie powiązanie z przychodami z tytułu sprzedaży usług i opon. Inwentaryzacja stanu materiałów przeprowadzona nie później niż na dzień bilansowy wykaże brak zapasów materiałów. Wynik finansowy, tak rachunkowo, jak i podatkowo, w każdym miesiącu i na dzień bilansowy również ustalany jest prawidłowo.
Ewa Szczepankiewicz
Autorka jest praktykiem, główną księgową w spółce z o.o.
PODSTAWA PRAWNA
• Art. 17 ust. 2 pkt 4 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694; ost. zm. Dz.U. z 2005 r. nr 10, poz. 66).


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

PPW Group

PPW Group łączy wiedzę o rynku nieruchomości i marketingu inwestycji deweloperskich.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK