| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy wydatki na artykuły spożywcze na obsługę delegacji są kosztem uzyskania przychodu

Czy wydatki na artykuły spożywcze na obsługę delegacji są kosztem uzyskania przychodu

Faktury zakupu takich artykułów, jak orzeszki solone, pistacje, paluszki, soki, cukierki czekoladowe, kawa, herbata, czekolada itp., prezes akceptuje jako zakup na bieżące potrzeby spółki. W przypadku gdy przyjmuje delegację, opisuje na fakturze: "obsługa delegacji". Czy wydatki te są kosztem uzyskania przychodu?

Przedmiotowe wydatki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach limitu na reprezentację i reklamę.
Kosztami ponoszonymi w celu osiągnięcia przychodów są, między innymi, koszty reprezentacji i reklamy. Potwierdza to art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy, który ogranicza możliwość zaliczania kosztów reprezentacji i reklamy niepublicznej do wysokości 0,25% przychodów. Koszty reprezentacji i reklamy publicznej poniżej tego limitu stanowią więc koszt uzyskania przychodu.
Wydatki (zakup artykułów żywnościowych w celu poczęstunku dla Państwa klientów) uznać należy za wydatki reprezentacyjne. Ich poniesienie wiąże się z obsługą przyjmowanych delegacji i ma na celu zapewnienie odpowiedniego poziomu ich podjęcia.
Powyższe potwierdzają również organy podatkowe. Jako przykład przytoczyć można fragment pisma Naczelnika Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach z 5 sierpnia 2004 r. (nr RO/436/147/2004), w którym czytamy, żeprzekazane do spożycia kawa, herbata, napoje, ciastka, soki itp. wykorzystane na poczęstunek gości (...) stanowią wydatki na potrzeby reprezentacji i reklamy stanowiące element utrwalający dobry wizerunek firmy i dbałość o klienta. Powyższe wydatki należy więc zaliczyć do wydatków poniesionych w ramach limitu reprezentacji i reklamy określonego w art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i uznać je za koszty uzyskania przychodów spółki.
•  art. 15 ust. 1 oraz art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 25, poz. 202
Tomasz Krywan
konsultant podatkowy


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Musolf

ekspert z zakresu podatków i ceł

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »