REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto płaci CIT we Włoszech

REKLAMA

Opodatkowaniu we Włoszech od całości światowych dochodów podlegają rezydenci Włoch. Za rezydentów włoskich uważane są podmioty, które mają zarejestrowaną siedzibę we Włoszech bądź też biuro zarządu albo prowadzą na terenie Włoch swoją główną działalność.

Podmioty niebędące rezydentami podlegają opodatkowaniu tylko od dochodów uzyskanych w tym państwie.

Zgodnie z umową zawartą między rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a rządem Republiki Włoskiej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania z dnia 21 czerwca 1985 r. (Dz.U. z 1989 r. nr 62, poz. 374; dalej umowa) opodatkowaniu włoskim podatkiem dochodowym podlegają dochody polskiego przedsiębiorcy w zakresie, w jakim dochody te powstają w związku z działalnością gospodarczą prowadzoną przez tego przedsiębiorcę we Włoszech za pośrednictwem stałej placówki (zakładu). Jak wyjaśnia Magdalena Ćwik-Burszewska, konsultant Ernst & Young, przez pojęcie zakładu należy rozumieć stałą placówkę, poprzez którą całkowicie lub częściowo prowadzona jest działalność, w tym miejsce zarządzania, filia, biuro, zakład fabryczny, warsztat, kopalnia, kamieniołom albo inne miejsce wydobywania bogactw naturalnych.

– Podobnie jak w innych polskich umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania, nie stanowią zakładu np. placówki służące prowadzeniu działalności o charakterze przygotowawczym lub pomocniczym, w tym: w celu reklamowym, informacyjnym czy prowadzenia badań oraz placówki służące jedynie składowaniu, wystawianiu lub wydawaniu dóbr lub towarów należących do przedsiębiorstwa – podkreśla Magdalena Ćwik-Burszewska.

Koszty podatkowe

Podstawę opodatkowania stanowi co do zasady wynik księgowy skorygowany o przychody wolne od opodatkowania i koszty niestanowiące kosztów uzyskania przychodów, określone wyłączenia oraz straty podatkowe z lat ubiegłych.

Przychody zwolnione obejmują m.in. odsetki od obligacji rządowych wydanych przed 1986 rokiem oraz niektóre zyski z tytułu udziału w spółkach zależnych. W odniesieniu do kosztów obowiązuje generalna zasada, że koszty podatkowe stanowią wydatki, które związane są z działalnością lub z aktywami generującymi przychód lub z innymi wpływami podlegającymi opodatkowaniu. Do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się m.in. dwóch trzecich wydatków poniesionych w związku z organizacją imprez, jak również wydatków poniesionych w związku z transakcjami dokonywanymi z podmiotami spoza Unii Europejskiej będącymi rezydentami rajów podatkowych (chyba że podmioty te są faktycznie zaangażowane w prowadzanie działalności w tym kraju lub transakcja ta faktycznie miała miejsce i miała rzeczywisty cel gospodarczy). Ponadto kosztów uzyskania przychodów nie stanowią odsetki od pożyczek udzielanych przez udziałowca w części, w jakiej kwota zadłużenia z tytułu pożyczki przekracza czterokrotność aktywów netto spółki.

– Restrykcje dotyczące kosztów co do zasady nie dotyczą banków i instytucji finansowych oraz spółek, których przychody nie przekraczają 5 164 550 euro (z wyłączaniem holdingów, do których zawsze stosują się ograniczenia związane z cienką kapitalizacją). Na uwagę zasługuje również regulacja ograniczająca możliwość uznania za koszt podatkowy odsetek od pożyczek (zarówno od spółek powiązanych, jak i niepowiązanych), w przypadku gdy aktywa netto spółki są wyższe niż wartość księgowa inwestycji w podmioty zależne, z udziału w których zyski są zwolnione z opodatkowania – dodaje Magdalena Ćwik-Burszewska.

ROZLICZANIE STRATY
Zyski polskiego przedsiębiorcy osiągane we Włoszech za pośrednictwem zakładu są opodatkowane we Włoszech i są zwolnione z opodatkowania w Polsce. Tym samym straty podatkowe włoskiego zakładu nie mogą zostać rozliczone z dochodem osiągniętym z tytułu działalności prowadzonej na terytorium Polski. Taka strata może podlegać rozliczeniu z dochodem opodatkowanym we Włoszech zgodnie z włoskimi regulacjami.

Podatki lokalne

Dodatkowo dochody zarówno rezydentów i nierezydentów, wygenerowane we Włoszech, podlegają opodatkowaniu lokalnym podatkiem tzw. podatkiem od czynności produkcyjnych. Wysokość tego podatku zależy od charakteru działalności. Przykładowo, dla podmiotów produkcyjnych podatek wynosi 4,25 proc. podstawy opodatkowania (obliczanej jako wartość produkcji minus koszty produkcji), a dla podmiotów publicznych wykonujących działalność handlową 8,25 proc. Stawka podatku może podlegać zwiększeniu lub zmniejszeniu o jeden punkt procentowy. Podstawa opodatkowania podatkiem lokalnym i CIT nie jest taka sama i jest określana odrębnie w zależności od profilu podmiotu. W odniesieniu, do podatku lokalnego pewne koszty nie podlegają odliczeniu, m.in. niektóre koszty nadzwyczajne, koszty pracy czy odsetki.

Podmioty zależne

Zgodnie z prawem wewnętrznym niektóre zyski z udziału w podmiotach zależnych są zwolnione z opodatkowania. Dotyczy to dywidend i zysków kapitałowych realizowanych na sprzedaży udziałów.

Jak tłumaczy Magdalena Ćwik-Burszewska w odniesieniu do dywidend, 95 proc. dywidend otrzymywanych przez podatników (spółki i oddziały), niezależnie czy pochodzą ze źródeł krajowych czy zagranicznych, może być zwolniona z opodatkowania CIT. Dywidendy z rajów podatkowych mogą być zwolnione po potwierdzeniu przez władze podatkowe w drodze wiążącej interpretacji podatkowej.

Również zyski kapitałowe ze zbycia udziałów w podmiotach krajowych lub zagranicznych osiągane przez rezydentów i nierezydentów posiadających zakład we Włoszech mogą być zwolnione z opodatkowania. Warunkiem zastosowania zwolnienia jest prowadzenie działalności gospodarczej przez podmiot zależny oraz posiadanie przez podmiot włoski udziałów w podmiocie zależnym przez nieprzerwany okres minimum 12 miesięcy przed dniem zbycia. Inwestycja w podmiot zależny powinna mieć, co do zasady, charakter inwestycji długoterminowej. Zwolnienie nie obejmuje dochodów ze zbycia udziałów w spółkach będących rezydentami rajów podatkowych.

Rozliczenie strat

Jak wyjaśnia Magdalena Ćwik-Burszewska, straty podatkowe mogą, co do zasady, pomniejszać dochody uzyskane przez podatników w kolejnych pięciu latach podatkowych. Bardziej restrykcyjne zasady dotyczą podmiotów, w których zmieniła się struktura właścicielska bądź które zmieniły profil działalności gospodarczej. W przypadku strat poniesionych w pierwszych trzech latach działalności możliwość ich rozliczenia nie jest limitowana.

– We Włoszech istnieje możliwość ustalania podstawy opodatkowania dla całej grupy, w tym podmiotów zagranicznych. W ten sposób przy spełnieniu określonych warunków możliwe jest rozliczenie straty podatkowej zagranicznego podmiotu przez inne spółki z grupy – dodaje Sylwia Migdał, menedżer Ernst & Young.

WYSOKOŚĆ PODATKU
Stawka podatku dochodowego od osób prawnych we Włoszech wynosi 33 proc. podstawy opodatkowania.

Polscy rezydenci

Dywidendy wypłacane z Włoch podlegają opodatkowaniu 27-proc. podatkiem u źródła. Na mocy umowy stawka podatku od dywidend wypłacanych do podmiotu będącego rezydentem Polski i jednocześnie ich właścicielem wynosi 10 proc. W niektórych przypadkach istnieje możliwość odzyskania nawet czterech dziewiątych zapłaconego we Włoszech podatku. Należy pamiętać również o szczególnych zasadach opodatkowania dywidend wypłacanych spółkom z Unii Europejskiej. Dywidendy będą w całości zwolnione z opodatkowania podatkiem u źródła lub podatek może być w całości odzyskany, jeżeli spółka dominująca z Unii posiada co najmniej 25 proc. udziałów w spółce wypłacającej dywidendę przez okres jednego roku.

Zgodnie z umową, co do zasady, odsetki wypłacane na rzecz polskiego przedsiębiorcy będącego ich właścicielem będą opodatkowane 10-proc. podatkiem u źródła. Również od należności licencyjnych otrzymywanych od podmiotu włoskiego we Włoszech potrącony zostanie podatek u źródła w wysokości 10 proc.

PODATEK U ŹRÓDŁA
Podatek pobrany we Włoszech od dywidend, odsetek, należności licencyjnych podlega zaliczeniu na poczet CIT płaconego przez polską spółkę. Zaliczenie takie nie może przekroczyć tej części podatku, jaka jest należna w Polsce od dochodu otrzymanego z Włoch.

Ewa Matyszewska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister Finansów: KSeF dopiero od 2026 roku. Dwie daty dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

Kasowy PIT: Projekt ustawy trafił do konsultacji. Nowe przepisy od 1 stycznia 2025 r. Kto z nich skorzysta?

Prawo do tzw. kasowego PIT będzie warunkowane wysokością przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie osiągniętych w roku poprzednim - nie będzie ona mogła przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości 250 tys. euro. Projekt ustawy wprowadzającej kasowy PIT trafił do konsultacji międzyresortowych.

Jak przygotować się do ESG? Oto przetłumaczony unijny dokument dla firm: Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie

Jak małe i średnie firmy mogą przygotować się do ESG? Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła unijny dokument dla MŚP: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”. Dokumentu po polsku jest dostępny bezpłatnie.

Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

REKLAMA