| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Prawo Unii Europejskiej > ETS o akcyzie

ETS o akcyzie

Europejski Trybunał Sprawiedliwości rozpatrzył kwestię nabycia przez osobę prywatną dla jej własnego użytku i użytku innych osób prywatnych towarów objętych akcyzą.


Tylko wino kupione i przywiezione osobiście przez osoby prywatne jest wolne od akcyzy w państwie UE, do którego jest przywożone.


Sprawa dotyczy holenderskiego podatnika, który co roku na użytek własny i członków koła miłośników wina zamawia we Francji ten trunek, który następnie jest transportowany do Holandii przez przedsiębiorstwo transportowe. Podatnik nie wykonuje tej działalności w celach zarobkowych czy też w ramach działalności.


Zaskarżenie decyzji


Holenderskie władze podatkowe nałożyły na sprowadzane wino akcyzę. Podatnik zaskarżył decyzję, wskazując, że wino sprowadzane było na prywatny użytek i jako takie nie podlega podatkowi akcyzowemu w Holandii na podstawie przepisów stanowiących implementację Dyrektywy 92/12/EWG z dnia 25 lutego 1992 r. Jeżeli chodzi o towary przechowywane dla celów prywatnych, to art. 8 dyrektywy przewiduje, że akcyza jest należna w państwie członkowskim, w którym zostały one nabyte.


Regulacje dyrektywy


Trybunał wskazał, że art. 8 dyrektywy wskazuje, że opodatkowanie wyłącznie w kraju, w którym zostały nabyte towary, ma miejsce w przypadku gdy są one sprowadzane na własny użytek. Trybunał podkreślił jednak, że korzystanie z usług firmy transportowej sugeruje sprowadzanie towaru w ilości, która własny użytek przekracza.


Komisja Europejska, przedstawiając swoje stanowisko w tej sprawie, wskazała, że wykładnia art. 8 wyklucza możliwość zakwalifikowania towaru jako sprowadzonego na własny użytek, gdy nie jest on osobiście przez podatnika przewożony.


ETS uznał jednak, że zastosowanie art. 8 w przypadku towarów przewożonych przez osoby trzecie na rachunek osób prywatnych możliwe byłoby dopiero po interwencji wspólnotowego ustawodawcy. Natomiast obowiązujące obecnie przepisy dopuszczają nałożenie podatku akcyzowego przez państwo, w którym towary takie są przechowywane.


Wyrok z 23 listopada 2006 r. w sprawie Joustrze - C-5/05


Ewa Matyszewska

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK