| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Amortyzacja > Amortyzacja środka trwałego po dokonaniu jednorazowego odpisu

Amortyzacja środka trwałego po dokonaniu jednorazowego odpisu

W styczniu 2011 r. kupiłem nową obrabiarkę do metali (rodzaj 417 KŚT) o wartości początkowej 594 000 zł. Jestem małym podatnikiem. Chcę dokonać jednorazowego odpisu amortyzacyjnego. Do tej pory nie dokonywałem tego typu odpisów. Liniowa stawka amortyzacji dla tej maszyny wynosi 14 proc.. Jak na przykładzie wyglądałaby amortyzacja tej maszyny w roku bieżącym i w latach następnych?

W bieżącym roku podatnik może dokonać jednorazowego odpisu w kwocie 197 000 zł. W latach następnych podatnik może amortyzować maszynę metodą liniową albo metodą degresywną.

Tak zwani mali podatnicy mogą dokonywać jednorazowych odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych zaliczanych do grupy 3-8 Klasyfikacji Środków Trwałych, z wyłączeniem samochodów osobowych.

W 2011 r. odpisu jednorazowego można dokonać do wysokości 197 000 zł (art. 22k ust. 7 u.p.d.o.f.). W przypadku spółki osobowej kwota tego limitu dotyczy spółki (art. 22k ust. 13 u.p.d.o.f.). Podatnicy mogą dokonywać jednorazowego odpisu amortyzacyjnego nie wcześniej niż w miesiącu, w którym środek trwały został wprowadzony do ewidencji środków trwałych, lub mogą stosować zasady określone w art. 22h ust. 4 u.p.d.o.f., tj. dokonywać odpisów amortyzacyjnych w równych ratach co miesiąc albo w równych ratach co kwartał, albo jednorazowo na koniec roku podatkowego. Jeżeli jednorazowy odpis amortyzacyjny nie obejmuje całej wartości początkowej środka trwałego, od następnego roku podatkowego podatnicy mogą go amortyzować według metody liniowej albo metody degresywnej. Przy czym suma wszystkich odpisów amortyzacyjnych nie może przekroczyć wartości początkowej środka trwałego (art. 22k ust. 8 u.p.d.o.f.). Potwierdza to również interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 3 grudnia 2010 r., nr ITPB1/415-730a/09/PSZ: „Pozostała część wartości początkowej środka trwałego - od którego dokonano jednorazowego odpisu amortyzacyjnego, niższego jednak od wartości początkowej- będzie podlegała amortyzacji w latach następnych. Od następnego roku należy dokonywać odpisów amortyzacyjnych metodą degresywną albo metodą liniową. Oczywiście suma wszystkich odpisów amortyzacyjnych nie może przekroczyć wartości początkowej środka trwałego”.

SŁOWNICZEK

Małym podatnikiem jest podatnik, u którego wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1 200 000 euro; przeliczenia kwot wyrażonych w euro dokonuje się według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1000 zł (art. 5a pkt 20 u.p.d.o.f.).

W 2011 r. małym podatnikiem jest podatnik, którego przychód w 2010 r. nie przekroczył 4 736 000 zł.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Marek Okniński

Praktyk z kilkunastoletnim doświadczeniem w zakresie udzielania zamówień publicznych w jednostkach samorządu terytorialnego, jednostkach kultury, sportu, służby zdrowia, administracji państwowej oraz spółkach skarbu państwa; autor komentarzy i porad z zakresu stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych. Prowadzi zajęcia z zakresu zamówień publicznych w szkołach wyższych. Był członkiem komisji przetargowych w postępowaniach o zamówienie publiczne dotyczących m.in. budowy Stadionu Narodowego w Warszawie, Mostu Północnego w Warszawie, rozbudowy stadionu Legii Warszawa, budowy Muzeum Historii Polski, budowy Centrum Nauki Kopernik w Warszawie i szeregu innych inwestycji na terenie kraju. Konsultant w zakresie procedur udzielania zamówień publicznych przez zamawiających sektorowych, np. PGNiG S.A. i spółek z grupy PGNiK. Ma doświadczenie w nadzorowaniu udzielania znacznej liczby zamówień publicznych, uzyskanym między innymi jako dyrektor Biura Zamówień Publicznych TVP S.A., Biura Zamówień Publicznych Urzędu m. st. Warszawy, doradcy Zarządu Narodowego Centrum Sportu sp. z o.o. Prowadzi szkolenia z zakresu zamówień publicznych, które po zdaniu egzaminu państwowego dają tytuł - zawodowy specjalista zamówień publicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK