| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Amortyzacja > Nieodpłatne świadczenie a koszty podatkowe

Nieodpłatne świadczenie a koszty podatkowe

W niektórych przypadkach rozliczenie podatkowe otrzymanego nieodpłatnego świadczenia nie musi zakończyć się tylko na rozpoznaniu przychodu. Niekiedy z otrzymaniem przychodu z nieodpłatnych świadczeń są związane także koszty podatkowe.


Nieodpłatne świadczenia
to nie tylko korzyść wynikająca z tego, że otrzymaliśmy coś za darmo, ale to również konkretne następstwa podatkowe. W wielu przypadkach (chociaż nie zawsze) wraz z nieodpłatnym świadczeniem podatnik uzyskuje przychód podatkowy. Co ważne, przedsiębiorcy uzyskujący taki przychód muszą go samodzielnie rozliczyć, nie oczekując na dodatkowe informacje od przekazującego.

W niektórych przypadkach rozliczenie podatkowe otrzymanego nieodpłatnego świadczenia nie musi zakończyć się tylko na rozpoznaniu przychodu i rzeczywistym obciążeniu podatkowym. Niekiedy z otrzymaniem przychodu z nieodpłatnych świadczeń są związane także koszty podatkowe. W publikacji opisujemy koszty uzyskania przychodów związane z otrzymywanymi nieodpłatnymi świadczeniami.


W orzecznictwie sądów administracyjnych wyraźnie prezentowany jest pogląd, że otrzymane nieodpłatne świadczenie, z którym powiązana jest ekonomiczna korzyść, generuje po stronie otrzymującego przychód podatkowy (np. wyrok NSA z 16 czerwca 2011 r., sygn. akt. II FSK 1007/11). Podstawą prawną tego twierdzenia jest treść art. 12 ust. 1 pkt 2 updop, zgodnie z którym:


przychodem jest m.in. wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń (...).


Oczywiście, aby nieodpłatne świadczenie wygenerowało przychód podatkowy u otrzymującego je, konieczne jest, aby wystąpiło po jego stronie przysporzenie majątkowe. Najprościej rzecz ujmując: jeżeli podatnik dostał za darmo coś, za co w normalnych warunkach musiałby zapłacić, to wraz z takim świadczeniem uzyskuje przychód podatkowy.


Kierując się tzw. zdrowym rozsądkiem, moglibyśmy stwierdzić, że jeżeli dostaliśmy coś za darmo i nawet wykazaliśmy z tego tytułu przychód podatkowy, to już z całą pewnością nie rozpoznamy kosztów. Otóż - nie zawsze.


Więcej na ten temat znajdziesz w Internetowym Serwisie Księgowego w artykule  Czy do kosztów podatkowych można zaliczyć wartość nieodpłatnych świadczeń

 

 

Radosław Kowalski

doradca podatkowy

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »