| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Amortyzacja > Jakie są skutki podwyższenia wartości jednorazowo zamortyzowanego środka trwałego

Jakie są skutki podwyższenia wartości jednorazowo zamortyzowanego środka trwałego

Jak postąpić w przypadku podwyższenia wartości środka trwałego (samochodu ciężarowego), do którego zastosowano w styczniu 2007 r. amortyzację jednorazową? Wartość środka została podwyższona o 21 500 zł netto (w maju 2007 r. zamontowano do niego wydmuch). Czy można zastosować również amortyzację jednorazową?

rada

 

Przepisy nie regulują sposobu dokonywania odpisów amortyzacyjnych od ulepszonego środka trwałego zamortyzowanego jednorazowo w granicach limitu 50 000 euro. Należy zatem uznać, że po ulepszeniu zwiększającym wartość początkową środka trwałego możliwe jest dokonanie odpisów amortyzacyjnych w ramach jednorazowej amortyzacji od tak ustalonej wartości początkowej. Warunkiem jest jednak, aby w wyniku podwyższenia wartości nie został przekroczony wskazany limit.

uzasadnienie

Jednorazowa amortyzacja środków trwałych do wysokości limitu 50 000 euro jest nową metodą amortyzacji. Od 1 stycznia 2007 r. mogą ją stosować podatnicy rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej (z wyjątkami określonymi w przepisach) i tzw. mali podatnicy. Przypomnijmy, że małym podatnikiem jest firma, która osiągnęła przychód ze sprzedaży (liczony wraz z podatkiem VAT) w wysokości nieprzekraczającej w poprzednim roku podatkowym równowartości 800 000 euro.

Jednorazowej amortyzacji podlegają składniki majątku zaliczone do grupy 3-8 Klasyfikacji Środków Trwałych, z wyłączeniem samochodów osobowych. W ten sposób można amortyzować zarówno nowe, jak i używane środki trwałe. Potwierdził to m.in. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krasnym Stawie w interpretacji z 21 lutego 2007 r. (nr PD/415-1/07).

Wskazany w ustawie limit wyrażony w euro należy przeliczać na złote (w zaokrągleniu do 1000 zł) według średniego kursu euro ogłaszanego przez NBP na pierwszy dzień roboczy października roku poprzedzającego rok, w którym środki trwałe zostały ujęte w ewidencji. Na 2007 r. limit 50 000 euro wynosi 199 000 zł.

WAŻNE!

Na 2007 r. limit 50 000 euro wynosi 199 000 zł.

Należy podkreślić, że w limicie tym nie uwzględnia się jednorazowych odpisów od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych o wartości początkowej nieprzekraczającej 3500 zł.

Z pytania wynika, że skorzystali Państwo z możliwości zamortyzowania jednorazowo środka trwałego w postaci samochodu ciężarowego. Następnie w maju 2007 r. do samochodu tego został zamontowany wydmuch o wartości 21 500 zł. W rezultacie tych czynności niewątpliwie wzrosła wartość użytkowa tego samochodu w stosunku do wartości z dnia przyjęcia go do używania. Ponieważ wydatek na ten cel przekroczył 3500 zł, należy uznać, że mamy do czynienia z ulepszeniem środka trwałego, o którym jest mowa w art. 22g ust. 17 updof. Na jego podstawie bowiem, w sytuacji gdy:

środki trwałe uległy ulepszeniu w wyniku przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji, wartość początkową tych środków, ustaloną zgodnie z obowiązującymi przepisami, powiększa się o sumę wydatków na ich ulepszenie, w tym także o wydatki na nabycie części składowych lub peryferyjnych, których jednostkowa cena nabycia przekracza 3500 zł. Środki trwałe uważa się natomiast za ulepszone, gdy suma wydatków poniesionych na ich przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację w danym roku podatkowym przekracza 3500 zł i wydatki te powodują wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania, mierzonej w szczególności okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych i kosztami ich eksploatacji.

Trzeba podkreślić, że przepisy nie regulują zasad dokonywania odpisów amortyzacyjnych od ulepszonych środków trwałych, zamortyzowanych jednorazowo do wysokości limitu 50 000 euro. Należy zatem uznać, że w tym samym roku podatkowym jest możliwe dokonywanie odpisów amortyzacyjnych w ramach jednorazowej amortyzacji po dokonaniu ulepszenia zwiększającego wartość początkową środka trwałego, jeśli nie zostanie przekroczony wskazany w przepisach limit.

Niestety, nie podali Państwo wysokości jednorazowego odpisu, który został dokonany w styczniu w odniesieniu do tego środka trwałego. Jeśli więc limit ten nie został dotychczas przekroczony, to w sytuacji opisanej w pytaniu dokonanie jednorazowej amortyzacji będzie możliwe (oczywiście tylko do wysokości limitu). Gdyby odpis mieścił się w limicie tylko częściowo, to w następnych latach podatkowych mogą Państwo dokonywać dalszych odpisów amortyzacyjnych od tego środka trwałego metodą liniową bądź metodą degresywną.

PRZYKŁAD

Pan Jan Kowalski, spełniający kryteria uznania go za małego podatnika, kupił w kwietniu 2007 r. samochód ciężarowy i w tym samym miesiącu wprowadził go do ewidencji środków trwałych. Cena nabycia tego samochodu wyniosła 195 000 zł. Pan Kowalski podjął decyzję o jednorazowej amortyzacji. Ponieważ wartość początkowa samochodu ustalona w cenie nabycia nie przekroczyła limitu 50 000 euro (w 2007 r. - 199 000 zł), pan Kowalski dokonał w kwietniu 2007 r. jednorazowego odpisu amortyzacyjnego w wysokości 100% wartości początkowej (czyli 195 000 zł).

W czerwcu 2007 r. pan Kowalski nabył i zamontował do tego samochodu dodatkowe wyposażenie, którego łączna wartość wyniosła 10 000 zł. Ponieważ w wyniku tej czynności wzrosła wartość użytkowa samochodu w stosunku do wartości z dnia przyjęcia go do używania, a wydatki przekroczyły 3500 zł, podatnik uznał, że miało miejsce ulepszenie środka trwałego. W związku z tym podwyższył wartość początkową samochodu o wartość ulepszenia, i zamortyzuje go w następujący sposób:

1) w czerwcu 2007 r. - dokonał jednorazowego odpisu w wysokości 4000 zł (czyli do wyczerpania limitu jednorazowej amortyzacji przysługującej mu w 2007 r.),

2) w następnych latach podatkowych pozostałą kwotę w wysokości 6000 zł zamortyzuje według wybranej przez siebie metody (liniowej bądź degresywnej).

l art. 22g ust. 1 pkt 1 i ust. 17, art. 22k ust. 7-9 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 35, poz. 219

Anna Welsyng

radca prawny, doradca podatkowy

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Pakosińska-Krawczyńska

Kancelaria Adw. Magdalena Pakosińska-Krawczyńska, chtsanwältin (RAK Berlin), Adwokat niemiecki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »