| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Amortyzacja > W jakiej wartości amortyzować nabyte promocyjnie urządzenia

W jakiej wartości amortyzować nabyte promocyjnie urządzenia

Tworząc w hotelu nowy dział odnowy biologicznej (gabinety kosmetyczne, masażu), zakupiliśmy w jednej firmie wyposażenie o dużej wartości (ok. 70 000 zł netto). Przy kolejnym zakupie sprzętu wartości rynkowej 2013 zł (3 pozycje) otrzymaliśmy fakturę, na której każda pozycja zakupionego sprzętu widnieje w cenie 1 zł netto (łączna wartość 3 zł netto). Czy różnica pomiędzy wartością rynkową a ceną zakupu stanowi dla hotelu przychód podlegający opodatkowaniu? Jeżeli tak, jaką wartość przyjąć, dokonując jednorazowego odpisu amortyzacyjnego przedmiotowego sprzętu?

RADA

Opisana różnica nie jest dla Państwa przychodem, nie wystąpił tu bowiem przychód z tytułu otrzymania częściowo nieodpłatnie maszyn. Jednorazowego odpisu amortyzacyjnego od każdej z maszyn należy dokonać od wartości 1 zł.

UZASADNIENIE

Do przychodów podatkowych zalicza się, z pewnymi wyjątkami, między innymi wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń (art. 12 ust. 1 pkt 2 updop). Wspomniane wyjątki dotyczą świadczeń związanych z używaniem środków trwałych otrzymanych przez zakłady budżetowe, gospodarstwa pomocnicze jednostek budżetowych, spółki użyteczności publicznej z wyłącznym udziałem jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków od Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków w nieodpłatny zarząd lub używanie (art. 12 ust. 1 pkt 2 updop). Nie mają zatem zastosowania do sytuacji Czytelnika.

W oficjalnej interpretacji przepisów prawa podatkowego wydanej 28 lutego 2006 r., nr PB3/GM-8213-12/06/144, Minister Finansów podkreślił, że:

(...) przepisy podatkowe określające wartość przychodu podatkowego z tytułu nieodpłatnie otrzymanych świadczeń nie przewidują sytuacji, gdy wskazane świadczenie jest z założenia bezpłatne dla wszystkich zainteresowanych podmiotów (...).

Co prawda, powołane pismo odnosi się do świadczeń nieodpłatnych, jednak przez analogię możemy się nim posiłkować przy odpowiedzi na zadane pytania.

Aby możliwe było zastosowanie przepisu art. 12 ust. 1 pkt 2 updop, działanie świadczeniodawcy powinno być zindywidualizowane, tzn. dotyczyć konkretnego odbiorcy, a w stosunku do innych nie być stosowane.

Organy podatkowe starają się kwalifikować jako świadczenie częściowo odpłatne każdą transakcję gospodarczą, w wyniku której jeden z podmiotów osiąga korzyść kosztem drugiego lub której skutkiem jest niezwiązane z kosztami przysporzenie majątku mające konkretny wymiar finansowy. W Państwa przypadku takie przysporzenie nie ma jednak miejsca z uwagi na to, że mamy tu do czynienia z działaniami promocyjnymi. Jak opisują Państwo w pytaniu, dokonaliście zakupów maszyn i urządzeń na znaczną kwotę, dlatego sprzedawca maszyn wynagrodził Państwa za dokonane zakupy, oferując maszyny po cenie odbiegającej od rynkowej. Jednak miało to ścisły związek z uprzednio dokonanymi zakupami. Podane ceny należy zatem uznać za rynkowe.

Reasumując, jeżeli Państwa dostawca stosuje opisaną w pytaniu promocję do wszystkich swoich kontrahentów, to nie wystąpi tu przychód z tytułu świadczeń częściowo nieodpłatnych.

Sposób ustalenia wartości początkowej środka trwałego będzie uzależniony od kwalifikacji przedmiotowej transakcji. Wartością początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych jest:

- przy odpłatnym nabyciu cena ich nabycia,

- przy nabyciu częściowo odpłatnym cena ich nabycia powiększona o wartość przychodu określonego w art. 11 ust. 2b (art. 16g updop).

Przekładając powyższe uregulowania na Państwa sytuację, wartość początkowa może być ustalana na dwa sposoby, w zależności od klasyfikacji transakcji:

- jeżeli przyjmiemy, że wartość transakcji ma charakter rynkowy (z uwagi na zakupy o znacznej wartości), to wartość początkowa urządzenia wynosi 1 zł, bez ustalania dodatkowego przychodu, bądź

- jeżeli przyjmiemy, że wartość transakcji ma charakter odbiegający od rynkowej, należy ustalić wartość urządzenia w wysokości 2013 zł oraz wykazać dodatkowy przychód w wysokości 2010 zł.

Z uwagi na to, że w Państwa sytuacji mamy do czynienia z promocją spotykaną na rynku, wartość początkową urządzeń należy ustalić w pierwszy sposób.

- art. 12, 16g ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 251, poz. 1847

Rafał Styczyński

doradca podatkowy

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

KasperskyLab

Ochrona przed zagrożeniami IT

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »