| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Amortyzacja > Kiedy zaprzestać amortyzacji utraconego środka trwałego

Kiedy zaprzestać amortyzacji utraconego środka trwałego

W jaki sposób zaksięgować zdarzenie utraty wynajętego samochodu osobowego. Po zakończeniu umowy najmu nie został on zwrócony firmie, w której był wykazany jako środek trwały. Do prokuratury skierowano sprawę o wszczęcie postępowania o przywłaszczenie samochodu. Czy należy go dalej amortyzować?


RADA

Do momentu, gdy nie ma postanowienia prokuratury o umorzeniu postępowania, zaistniałego zdarzenia nie odzwierciedla się w księgach. Środek trwały nadal podlega amortyzacji, a opisy amortyzacyjne stanowią koszt uzyskania przychodu.

UZASADNIENIE

W przedstawionej sytuacji mamy do czynienia z występkiem, o którym mówi art. 284 Kodeksu karnego, a mianowicie z przywłaszczeniem. Wniesienie do sądu pozwu o przywłaszczenie nie rodzi obowiązku ewidencyjnego w księgach rachunkowych. Stwierdzenie utraty samochodu nastąpi dopiero w momencie uzyskania postanowienia prokuratury o umorzeniu postępowania w związku z brakiem możliwości odzyskania przywłaszczonego samochodu. Do tego czasu samochód nadal pozostaje w księgach firmy, a odpisy amortyzacyjne stanowią koszt uzyskania przychodu.

Dopiero w momencie, gdy spółka uzyska postanowienie prokuratury o umorzeniu postępowania w sprawie w związku z przywłaszczeniem samochodu, należy zaprzestać amortyzacji danego środka trwałego. Wówczas można rozliczyć stratę utraconego samochodu protokołem likwidacyjnym sporządzonym na podstawie postanowienia prokuratury o umorzeniu postępowania w związku z brakiem możliwości odzyskania samochodu. Kosztami uzyskania przychodów będzie wówczas nieumorzona wartość likwidowanego środka trwałego.

Przepisy podatkowe nie uznają za koszt uzyskania przychodów strat w środkach trwałych oraz wartościach niematerialnych i prawnych w części pokrytej sumą odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1. Dodatkowo nie uważa się za koszty uzyskania przychodów strat powstałych w wyniku utraty lub likwidacji samochodów oraz kosztów ich remontów powypadkowych, jeżeli samochody nie były objęte ubezpieczeniem dobrowolnym.

Potwierdzenie tego można znaleźć w piśmie Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z 18 sierpnia 2006 r., sygn. akt 1472/ROP1/423-192-259/06/AJ:

(...) straty związane z likwidacją środków trwałych, które nie zostały spowodowane zmianą rodzaju działalności gospodarczej, mogą być zaliczone w ciężar kosztów uzyskania przychodu w części niepokrytej odpisami amortyzacyjnymi. Warunkiem jest, aby likwidacja była gospodarczo i ekonomicznie uzasadniona. Wątpliwości nie powinien budzić też fakt, że likwidacja została faktycznie dokonana. Stąd też konieczne jest właściwe i nie budzące wątpliwości udokumentowanie faktu i przyczyn dokonania likwidacji. Dodatkowo, w przypadku gdy likwidowanymi środkami trwałymi są samochody, powinny być one objęte ubezpieczeniem dobrowolnym.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Biuletyn Rachunkowości

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Sadowski

Analityk Expandera, ekspert w dziedzinie produktów bankowych i funduszy inwestycyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »