REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozliczanie ryczałtu i diety w delegacji zagranicznej

Justyna Michałowska
Rozliczanie ryczałtu i diety w delegacji zagranicznej
Rozliczanie ryczałtu i diety w delegacji zagranicznej

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik wyjechał w delegację zagraniczną (Niemcy/Belgia). Nie ma rachunku za noclegi. Czy w związku z tym przysługuje mu ryczałt? Jeśli tak, to jak go policzyć - odrębnie dla każdego z krajów (są inne limity ryczałtu)? Jak ustalić przysługującą mu dietę - czy też naliczać osobno na pobyt w każdym kraju?

Podatki 2019

Autopromocja

Pracownikowi przysługuje ryczałt za nocleg w wysokości 25% liczony od limitu określonego dla kraju docelowego podróży zagranicznej. Również wartość diety należy ustalić na podstawie limitu określonego dla kraju docelowego.

UZASADNIENIE

Sposób rozliczania delegacji zagranicznych, czyli wysokość przysługujących z tego tytułu diet oraz innych należności, reguluje rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju.

Należy wspomnieć, że rozporządzenie to dotyczy pracowników zatrudnionych w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej. Dlatego w przypadku pracowników zatrudnionych w sektorze prywatnym stawki te mogą być inne. Będą zależeć od pracodawcy, który ma prawo ustalić np. w układzie zbiorowym pracy własne stawki diet w podróży zagranicznej. Jednak zgodnie z art. 775 Kodeksu pracy postanowienia układu zbiorowego pracy, regulaminu wynagradzania lub umowy o pracę nie mogą ustalać diety za dobę podróży poza granicami kraju w wysokości niższej niż dieta z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju określona dla pracownika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Diety przysługujące w zagranicznej podróży służbowej służą pokryciu całkowitych kosztów wyżywienia oraz zrekompensowaniu innych drobnych wydatków. Ich wartość należy ustalać w wysokości obowiązującej dla docelowego państwa podróży. Oznacza to, że przy ustalaniu diety nie ma znaczenia, że pracownik, udając się do danego kraju, przejeżdża przez inne kraje. Właściwa jest stawka diety obowiązująca dla państwa, w którym będzie on wykonywał główne zadanie służbowe. Stawki diet zawiera załącznik do rozporządzenia o zagranicznych podróżach służbowych. Zatem kwota diety za podróż zagraniczną jest zmienna w zależności od kraju, do którego zostaje delegowany pracownik.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Polecamy: Komplet podatki 2019

Aby prawidłowo ustalić wartość diety zagranicznej, należy właściwie określić moment rozpoczęcia i zakończenia podróży służbowej, który jest różny, w zależności od tego, jakim środkiem lokomocji podróżuje pracownik.

Tabela 1. Ustalenie momentu rozpoczęcia i zakończenia zagranicznej podróży służbowej

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Należy pamiętać o naliczeniu krajowej diety od momentu wyjazdu z firmy czy z domu do granicy i od momentu przekroczenia granicy w drodze powrotnej do przyjazdu do miejsca pracy bądź zamieszkania.

Pełna dieta przysługuje za każdą dobę podróży. Za niepełną dobę dietę należy ustalać w następujący sposób:

•  do 8 godzin - 1/3 diety,

•  ponad 8 do 12 godzin - 1/2 diety,

•  ponad 12 godzin - dieta w pełnej wysokości.

Wysokość diety ulega zmniejszeniu w przypadku zapewnienia pracownikowi bezpłatnego wyżywienia. Wówczas za każdą dobę delegacji przysługuje 25% ustalonej diety. Jeżeli pracownik ma zapewnione częściowe wyżywienie, to każdą dietę należy pomniejszyć o:

•  15% - gdy zapewniono śniadanie,

•  30% - gdy zapewniono obiad,

•  30% - gdy zapewniono kolację.

Jeżeli chodzi o nocleg, to pracownikowi przysługuje zwrot kosztów na podstawie przedstawionego rachunku, jednak w wysokości nieprzekraczającej określonych w rozporządzeniu limitów. I tak jak w przypadku diety dla każdego kraju limit za nocleg jest inny. W razie nieprzedłożenia rachunku pracownikowi przysługuje ryczałt w wysokości 25% limitu.

Aby rozliczyć delegację pracownika przedstawioną w pytaniu, należy określić, czy krajem docelowym są Niemcy czy Belgia. Załóżmy, że pracownik przejeżdża tylko przez Niemcy, a krajem, w którym ma wykonać zadanie służbowe, jest Belgia. Kwota diety w podróży służbowej do Belgii wynosi, zgodnie z załącznikiem do rozporządzenia, 45 euro.

Ponieważ pracodawca nie zapewnił pracownikowi noclegu, a ten nie przedstawił rachunku za nocleg, przysługuje mu ryczałt w wysokości 25% limitu określonego w rozporządzeniu. Kwota limitu na nocleg w Belgii wynosi 160 euro. Pracownik powinien otrzymać: 160 euro × 25% = 40 euro za każdy nocleg.

Przykład

Jan Kowalski, pracownik firmy Alfa Sp. z o.o., został oddelegowany do Brukseli w celu zawarcia kontraktu handlowego, a także spotkania z kontrahentem w Niemczech (spotkanie służbowe w celu podtrzymania dobrych relacji).

W tym celu spółka kupiła w banku 300 euro po kursie 4,30 PLN/EUR, które wpłaciła do kasy. Pan Kowalski otrzymał przed wyjazdem zaliczkę w wysokości 100 euro.

Pracownik wyjechał z Warszawy w delegację 12 stycznia 2009 r. o godz. 4.00, samochodem służbowym. Granicę z Niemcami przekroczył o godz. 12.15. W Berlinie spotkał się z kontrahentem i wyruszył w dalszą podróż.

Do Brukseli dotarł późno w nocy.

Po wykonaniu polecenia służbowego pan Kowalski 14 stycznia 2009 r. wyruszył w podróż powrotną do Warszawy. Przekroczył granicę belgijsko-niemiecką o godz. 13.05, a niemiecko-polską - o 22.30.

Do domu dotarł 15 stycznia 2009 r. o godz. 2.30.

W rozliczeniu delegacji nie przedstawił rachunków za nocleg, natomiast przedstawił rachunki za paliwo, opłaty parkingowe i przejazd autostradą, które opiewały łącznie na kwotę 100 euro.

Ze względu na to, że w czasie delegacji pracownik miał zapewniony obiad, należy pomniejszyć przysługującą mu dietę o 30% za każdy dzień trwania podróży zagranicznej.

Ponieważ krajem docelowym, tzn. tym, w którym zostało wykonane główne polecenie służbowe, była Belgia, punktem odniesienia do ustalenia diety będzie jej wartość przysługująca na ten kraj, tj. 45 euro.

Tabela 2. Obliczenie diet przysługujących z tytułu podróży służbowej

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Pracownikowi przysługuje ponadto ryczałt za dwa noclegi w wysokości: (2 × 160 euro) × 25% = 80 euro.

Łącznie w wyniku zagranicznej podróży służbowej pracownik poniósł koszty w wysokości 252 euro. Należy je przeliczyć według średniego kursu NBP z dnia poprzedzającego dzień rozliczenia zaliczki, który wynosił 4,20 PLN/EUR. Ponieważ pracownik otrzymał zaliczkę w wysokości 100 euro, spółka musi mu zwrócić 152 euro. Pieniądze te spółka wypłaciła z kasy.

Ewidencja księgowa

1. Wypłata zaliczki: 100 euro × 4,30 PLN/EUR = 430 zł

Wn  „Rozrachunki z pracownikami” 430,00

Ma  „Kasa” 430,00

2. Rozliczenie delegacji służbowej: 252 euro × 4,20 PLN/EUR = = 1058,40 zł

Wn  „Delegacje służbowe” 1 058,40

Ma  „Rozrachunki z pracownikami” 1 058,40

3. Zwrot wydatków niepokrytych zaliczką: 152 euro × 4,30 PLN/EUR = = 653,60 zł

Wn  „Rozrachunki z pracownikami” 653,60

Ma  „Kasa” 653,60

4. Rozliczenie różnic kursowych ustalonych w związku z wypłaconymi kwotami: 252 euro × (4,20 PLN/EUR - 4,30 PLN/EUR) = -25,20 zł (ujemne różnice kursowe)

Wn  „Koszty finansowe” 25,20

Ma  „Rozrachunki z pracownikami” 25,20

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

UWAGA

Ustalając należności z tytułu podróży służbowych wypłacane pracownikom w wysokości wyższej od określonej przepisami rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2002 r., trzeba pamiętać o obowiązku odprowadzenia składek ZUS i podatku dochodowego. Oskładkowaniu i opodatkowaniu podlega tylko część przewyższająca stawki określone w tym rozporządzeniu.

•  rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju - Dz.U. Nr 236, poz. 1991; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 186, poz. 1555

•  art. 15 ust. 1, art. 15a ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 209, poz. 1316

•  art. 30 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 223, poz. 1466

Justyna Michałowska

księgowa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn Rachunkowości

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

REKLAMA