| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Ewidencja księgowa > Klasyfikacja wydatków związanych z poręczeniem kredytowym

Klasyfikacja wydatków związanych z poręczeniem kredytowym

Spółka udzieliła gwarancji (poręczenia) podmiotowi ubiegającemu się o kredyt. Niestety, kredytobiorca zaprzestał spłacania rat kredytowych, w związku z tym obowiązek dalszych spłat spadł na spółkę. Gdzie zakwalifikować poniesione koszty i jak to zaewidencjonować?


RADA

Udzielone poręczenie wykazuje się w księgach w ewidencji pozabilansowej jako zobowiązania warunkowe. Jeżeli na dzień bilansowy zachodzi prawdopodobieństwo, że kredytobiorca nie będzie mógł spłacić swoich długów, spółka udzielająca poręczenia powinna utworzyć rezerwę w ciężar konta „Inne koszty finansowe”. Jeśli rezerwy nie utworzono, to wartość zobowiązania spisuje się w koszty w momencie otrzymania wezwania do zapłaty.

UZASADNIENIE

W wyniku zawarcia umowy poręczenia podstawowym obowiązkiem poręczyciela jest wykonanie zobowiązania, gdyby nie wykonał go dłużnik główny, czyli ten, kto je zaciągnął.

Poręczyciel odpowiada za zobowiązania solidarnie z dłużnikiem. Poręczenia mogą udzielać zarówno osoby fizyczne, jak i prawne.

W sytuacji gdy podpisano umowę poręczenia, a kredytobiorca przestaje spłacać dług, wierzyciel (bank) niezwłocznie zawiadamia poręczyciela. Poręczyciel, w stosunku do którego wierzyciel dochodzi roszczenia, powinien niezwłocznie wezwać dłużnika do wzięcia udziału w sprawie. Jeśli poręczyciel dokona spłaty zadłużenia, powinien niezwłocznie zawiadomić o tym dłużnika. Jednocześnie sam staje się wierzycielem dłużnika, od którego może dochodzić roszczeń z tytułu wykonanego poręczenia.

Udzielone poręczenie ewidencjonuje się na koncie pozabilansowym „Zobowiązania warunkowe”.

Po stronie Ma tego konta księgowane są wszelkiego rodzaju zobowiązania warunkowe krajowe i zagraniczne. Natomiast wygaśnięcie zobowiązań warunkowych księgowane jest po stronie Wn.

Wyksięgowanie z ewidencji pozabilansowej następuje pod datą spłaty długu.

Konto pozabilansowe „Zobowiązania warunkowe” może wykazywać tylko saldo Ma, które oznacza stan zobowiązań warunkowych.

Wykazanie poręczenia jako zobowiązania warunkowego wynika z tego, że obowiązek jego wykonania uzależniony jest od zaistnienia określonych zdarzeń. Samo udzielenie poręczenia nie skutkuje jeszcze powstaniem zobowiązania.

Ze względu na to, że sytuacja związana z zobowiązaniami warunkowymi może rozwinąć się w sposób początkowo nieprzewidziany, należy ją oceniać i analizować na bieżąco. Jeśli wystąpi prawdopodobieństwo, że wypływ środków będzie konieczny np. z uwagi na pogorszenie się kondycji finansowej dłużnika (kredytobiorcy), to zgodnie z art. 35d ustawy o rachunkowości należy utworzyć rezerwę na tego typu zobowiązanie.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Biuletyn Rachunkowości

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Magda Judejko

prawnik i PM kancelarii SWLEX

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK