| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Ewidencja księgowa > Kiedy i jak korzystać z konta 580 "Rozliczenie kosztów produkcji"

Kiedy i jak korzystać z konta 580 "Rozliczenie kosztów produkcji"

Tak zwane konta rozliczeniowe są kontami pomocniczymi. Służą do rozliczenia złożonych transakcji gospodarczych. Takie konta można prowadzić do rozliczenia wynagrodzeń, zakupu, produkcji itp. Ich liczba zależy od charakteru działalności jednostki i uznania kierownictwa.


Ewidencja księgowa odbywa się na różnego rodzaju kontach. Klasyfikacja tych kont zależy od tego, jakie pozycje księgowe są na nich wykazane.

Tabela 1. Klasyfikacja kont

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Konto 580 „Rozliczenie kosztów produkcji” jest kontem rozliczeniowym służącym do rozliczenia kosztów produkcji. Należy ono do kont zespołu 5, dlatego mogą z niego korzystać przede wszystkim przedsiębiorstwa ewidencjonujące koszty w tym zespole. W praktyce są to przede wszystkim jednostki produkcyjne. Konto 580 „Rozliczenie kosztów produkcji” powinny stosować jednostki, które ewidencjonują produkty gotowe w cenie ewidencyjnej ustalonej np. na poziomie kosztu normatywnego. Rozliczenie kosztów przez to konto uzasadnia też możliwość wystąpienia braków lub ubytków naturalnych. Konto to jest niezbędne w przypadku umów długoterminowych.

Tabela 2. Zapisy na stronie Wn konta 580

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Tabela 3. Zapisy na stronie Ma konta 580

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Gyöngyvér Takáts

specjalista ds. rachunkowości

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Biuletyn Rachunkowości

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wieczorek

Szkoleniowiec, właściciel firmy doradczej, specjalista ds. rachunkowości. Audytor wewnętrzny Systemu Zarządzania Jakością wg Normy ISO 9001-2008. Praktyk kontroli z doświadczeniem od 2002 r. Niezależny ekspert w zakresie organizacji rachunkowości zgodnej ze standardami i kontroli z uwzględnieniem aspektów prawnych i merytorycznych, chętnie podejmujący trudne tematy. Autor wielu publikacji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK