| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Ewidencja księgowa > Jak zaksięgować kradzież towaru ze sklepu

Jak zaksięgować kradzież towaru ze sklepu

W naszym sklepie nastąpiła kradzież towaru. Została powiadomiona Policja, która wszczęła postępowanie. Zostało ono jednak umorzone. Byliśmy ubezpieczeni i firma ubezpieczeniowa wypłaciła już odszkodowanie. Jak zaksięgować w pkpir skradziony towar i otrzymane odszkodowanie?

Jak wspomnieliśmy, należy również pamiętać o właściwej dokumentacji straty. Podstawą do zaliczenia wartości skradzionych towarów do kosztów uzyskania przychodów będzie protokół policyjny. Na jego podstawie należy sporządzić protokół strat, określający: datę wystawienia, przedmiot operacji, określenie straty ilościowo i wartościowo oraz podpis podatnika.

Prezentujemy przykładowy wzór protokołu strat:

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Na temat dokumentacji strat powstałych w wyniku kradzieży wypowiadają się również organy skarbowe. Przykładowo, w postanowieniu Naczelnika Urzędu Skarbowego w Piszu z 27 września 2005 r., nr PD-415/P/ /17/2005, czytamy:

(...) Właściwym dokumentem na okoliczność szkody powstałej w wyniku kradzieży jest posiadanie protokołu szkód potwierdzonego przez właściwe organy, np. policję, instytucję ubezpieczeniową. Dokument ten winien określać rodzaj szkody, jej ilość, wartość, przyczynę powstania straty, podpisy osób uprawnionych oraz datę. Istotne jest przy tym zachowanie należytej staranności podatnika przejawiające się przede wszystkim w zastosowaniu odpowiednich dla danej sytuacji środków ostrożności oraz przestrzeganie obowiązujących przepisów prawa.

Na podstawie protokołu strat należy skorygować wartość zakupionych towarów handlowych według cen zakupu. Należy zatem wpisać wartość straty wykazanej w protokole w kolumnie 10 pkpir ze znakiem minus bądź na czerwono. Jednocześnie na podstawie tego samego protokołu strat należy wpisać wartość poniesionej straty w kolumnie 13 - „Pozostałe wydatki”.

Jeżeli nie jest możliwe określenie, jaki towar został skradziony i jaka jest jego wartość, należy sporządzić spis z natury na dzień powstania straty i w ten sposób określić jej wartość.

Warto wspomnieć, że ustawodawca nie uzależnił możliwości zaliczenia strat w majątku obrotowym do kosztów uzyskania przychodów od tego, czy majątek ten został ubezpieczony. Czytelnik w pytaniu zaznaczył, że otrzymał odszkodowanie z firmy ubezpieczeniowej za poniesione straty. W związku z tym na podstawie art. 14 ust. 2 pkt 12 updof wartość otrzymanego odszkodowania stanowi przychód podatnika. W dniu otrzymania odszkodowania jego wartość należy więc zaliczyć do kolumny 8 pkpir - „Pozostałe przychody”.

PRZYKŁAD

3 marca 2008 r. pan Jan prowadzący kiosk wielobranżowy stwierdził kradzież towarów. Straty oszacował w ilości 20 sztuk kart telefonicznych o łącznej wartości 500 zł (cena zakupu). Pan Jan powiadomił organy ścigania, a fakt kradzieży został potwierdzony protokołem policyjnym z 3 marca 2008 r. Na jego podstawie pan Jan sporządził protokół strat nr 1/2008, który ujął w księdze. Wartość skradzionych kart została wyksięgowana z kolumny 10 „Zakup towarów wg cen zakupu” i wpisana w kolumnę 13 „Pozostałe wydatki”.

Z uwagi na to, że pan Jan posiadał ubezpieczenie sklepu m.in. od kradzieży, firma ubezpieczeniowa wpłaciła 31 marca 2008 r. na konto podatnika odszkodowanie w wysokości utraconych towarów. Operację tę należy ująć w kolumnie 8 „Pozostałe przychody” na podstawie wyciągu bankowego.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

• art. 14 ust. 2 pkt 12, art. 22 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 225, poz. 1673

Justyna Tarantowicz

księgowa

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Renata Świgońska

Prawnik, Tłumacz Przysięgły J. Angielskiego i J. Niemieckiego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK