| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Ewidencja księgowa > Ewidencja prowizji firmy windykacyjnej

Ewidencja prowizji firmy windykacyjnej

Przedsiębiorstwo zleca firmie windykacyjnej odzyskanie wierzytelności od swoich kontrahentów, którzy nie płacą w terminie za usługi. Firma windykacyjna odzyskuje dług łącznie z odsetkami, ale pobiera prowizję od odzyskanej kwoty. Jak prawidłowo zaksięgować te rozliczenia?

Wydatki związane z usługą windykacyjną stanowią koszty uzyskania przychodu. Stanowisko takie potwierdza m.in. postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z 11 grudnia 2006 r. (sygn. NPD-406/09/NO-21/06) Urzędu Skarbowego we Włodawie, w którym stwierdzono, że:

(...) wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów, jeżeli pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami. (...) Spółka wskazuje, iż między zapłatą za usługę windykacji należności a faktyczną zapłatą za sprzedany towar zachodzi opisany wyżej związek przyczynowo-skutkowy, który uprawnia Spółkę do zaliczenia tego wydatku w koszty podatkowe prowadzonej działalności.

Należy jednak zwrócić uwagę, iż koszt ten jest kosztem pośrednim. Nie wpływa bezpośrednio na uzyskany przez Spółkę przychód z tytułu sprzedaży towarów, gdyż przychód ten został przez Spółkę osiągnięty.

• art. 3 ust. 1 pkt 32 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 144, poz. 900

• art. 12 ust. 4 pkt 2, art. 16 ust. 1 pkt 26a ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 141, poz. 888

Małgorzata Kawczyńska

główna księgowa, finalistka konkursu Księgowy Roku 2005

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Biuletyn Rachunkowości

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Ludwiczak

Radca prawny, specjalizujący się w tematach związanych z obsługą prawną przedsiębiorców, prawem korporacyjnym, zamówieniami in house, publicznym transportem zbiorowym i Compliance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK