| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Księgi rachunkowe > Jak ująć w księgach rachunkowych korektę faktury wewnętrznej

Jak ująć w księgach rachunkowych korektę faktury wewnętrznej

Przepisy ustawy o VAT oraz rozporządzeń wykonawczych do tej ustawy nie regulują wprost możliwości wystawiania zbiorczych faktur korygujących. Jak zatem ująć w księgach rachunkowych korektę faktury wewnętrznej?


Jeżeli jednak taki dokument zawierać będzie wszystkie niezbędne elementy przewidziane dla faktur korygujących, określone w § 13 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. (w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług), w tym informacje dotyczące faktur pierwotnych, to nie ma podstaw do kwestionowania ich prawidłowości.

Na możliwość wystawiania zbiorczych faktur korygujących wskazują również organy podatkowe w wydawanych interpretacjach (por. postanowienie Naczelnika Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego z 12 lipca 2006 r., nr PP II 443/1/191/394/06). Co prawda, interpretacje te odnoszą się do zbiorczych korekt zwykłych faktur, jednak zgodnie z § 23 wskazanego wyżej rozporządzenia przepisy dotyczące zwykłych faktur korygujących stosuje się odpowiednio do faktur wewnętrznych.

Stanowisko dotyczące właściwego momentu dla rozliczenia dokonanej korekty zajął w interpretacji z 26 stycznia 2009 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie (nr IPPP2/443-1883/08-2/KK). Organ podatkowy w pełni podzielił w niej zaprezentowane przez pytającą spółkę stanowisko, że obniżenia podatku należnego spółka powinna dokonać w miesiącu wystawienia wewnętrznej faktury korygującej:

(...) W konsekwencji zgodnie z § 23 w związku z § 14 ust. 1 rozporządzenia wewnętrzną fakturę korygującą należy wystawić w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury. Przepis § 14 ust. 1 znajduje więc zastosowanie w całości do wewnętrznych faktur korygujących. Zdaniem Spółki nie znajduje natomiast zastosowania w stosunku do wewnętrznych faktur korygujących przepis art. 29 ust. 4a ustawy o VAT, z uwagi na fakt, iż zarówno w przypadku faktur wewnętrznych, jak i faktur wewnętrznych korygujących wystawca faktury nie przesyła ich do żadnego innego podmiotu.

Tym samym przepis o możliwości obniżenia podatku należnego w rozliczeniu za okres otrzymania potwierdzenia odbioru faktury korygującej nie może mieć zastosowania, gdyż brak odbiorcy wewnętrznej faktury korygującej uniemożliwia zastosowanie dyspozycji tego przepisu do wewnętrznych faktur korygujących.

W związku z powyższym, skoro przepisy prawa podatkowego nie dają podstaw do określenia innego momentu dokonania obniżenia kwoty podatku należnego, w ocenie Spółki data wystawienia wewnętrznej faktury korygującej określa termin dokonania takiego obniżenia (tj. okres, w którym korekta będzie dokonana). Należy więc przyjąć, iż Spółka nabędzie prawo do obniżenia podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym wystawiona zostanie odpowiednia wewnętrzna faktura korygująca. (...)

reklama

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie 4/201742.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Snochowska

Aplikantka radcowska w OIRP w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »