| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Księgi rachunkowe > Jak wykazać w księgach przejęte aktywa

Jak wykazać w księgach przejęte aktywa

Przejęte przez spółkę aktywa netto należy ująć w księgach rachunkowych w wartości godziwej.


W praktyce księgowej wiele problemów może sprawiać ewidencja zdarzenia gospodarczego, jakim jest zakup spółki. Warto pamiętać, że nabycie pakietu większościowego spółki nie zawsze powoduje konieczność rozliczenia takiej transakcji w ewidencji księgowej jako konsolidacji. Aleksandra Rytko z PricewaterhouseCoopers wyjaśnia, że połączenie jednostek gospodarczych następuje tylko wtedy, gdy jednostka przejmująca obejmuje kontrolę nad przedsięwzięciem. Definicja przedsięwzięcia zawarta jest w załączniku A do Międzynarodowego Standardu Sprawozdawczości Finansowej 3. Połączenie jednostek gospodarczych. Zgodnie z tym standardem przedsięwzięcie to zintegrowany zespół prowadzonych działań i zarządzanych aktywów w celu osiągania zysku przez inwestorów, niższych kosztów lub innych korzyści ekonomicznych.

- Przykładowo, jeżeli w przekazywanym zbiorze działań i aktywów występuje wartość firmy, zakłada się, że przekazywany zbiór stanowi przedsięwzięcie - wyjaśnia nasza rozmówczyni.

Ekspert dodaje, że jeżeli jednostka przejmuje grupę aktywów (aktywów netto), które nie spełniają definicji przedsięwzięcia, to wówczas przypisuje koszt nabycia tej grupy na poszczególne możliwe do zidentyfikowania aktywa i zobowiązania wchodzące w jej skład na podstawie ich względnych wartości godziwych w momencie przejęcia, a do ich wyceny stosuje się wówczas odpowiedni standard, np. Międzynarodowy Standard Rachunkowości 16 Rzeczowe aktywa trwałe.

Agnieszka Pokojska

agnieszka.pokojska@infor.pl

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Kliś

Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu prawa handlowego - m.in rejestracje, szeroko pojęte zmiany w spółkach oraz zdarzenia restrukturyzacyjne - przekształcenia, podziały oraz połączenia spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK