| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Księgi rachunkowe > Jak ujmować w księgach rachunkowych fakturę VAT-marża

Jak ujmować w księgach rachunkowych fakturę VAT-marża

Jak zaksięgować fakturę VAT-marża dotyczącą sprzedaży usług turystyki?


RADA

W ewidencji księgowej przychody z usług objętych szczególną procedurą VAT należy wykazać w wartości brutto pomniejszonej o podatek należny VAT ustalony dla marży. Szczegóły - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Faktura VAT-marża jest wystawiana między innymi przez podatników świadczących usługi turystyki (art. 119 ustawy o VAT). Faktura VAT-marża powinna zawierać (zgodnie z § 9 ust. 8 rozporządzenia w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku...) co najmniej:

1) wyrazy „faktura VAT-marża”,

2) imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy,

3) numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy,

4) dzień, miesiąc i rok albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury,

5) nazwę towaru lub usługi,

6) jednostkę miary i ilość sprzedanych towarów lub rodzaj wykonanych usług,

7) kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem, wyrażoną cyframi i słownie.

Wystawiając fakturę VAT-marża, sprzedawca nie wykazuje zatem:

• ceny jednostkowej netto towaru lub usługi,

• wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług,

• stawki podatku,

• kwoty podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług) z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku,

• wartości sprzedaży towarów lub wykonanych usług wraz z kwotą podatku (wartość sprzedaży brutto), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku lub zwolnionych od podatku, lub niepodlegających opodatkowaniu.

Podstawą opodatkowania jest kwota marży. Stanowi ona różnicę między kwotą należności, którą ma zapłacić nabywca usługi, a ceną nabycia przez podatnika towarów i usług od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty - pomniejszoną o kwotę należnego podatku.

Podatnikom świadczącym tego typu usługi nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego od towarów i usług nabytych dla bezpośredniej korzyści turysty (art. 119 ust. 4 ustawy o VAT).

Obowiązek podatkowy przy usługach turystyki opodatkowanych na zasadach marży powstaje z chwilą ustalenia marży, nie później niż 15. dnia od dnia wykonania usługi (§ 3 rozporządzenia w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o VAT). Wcześniejsze wystawienie faktury VAT-marża nie spowoduje przesunięcia terminu powstania obowiązku podatkowego.

Przychodem dla celów podatku dochodowego jest kwota należna z tytułu świadczonych usług, tj. wartość należności wynikająca z faktury VAT-marża, pomniejszona o podatek należny VAT od marży.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Parco

Biuro Rachunkowe PARCO S.C.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »