| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Księgi rachunkowe > Jak wykazać w księgach sprzedaż udziałów

Jak wykazać w księgach sprzedaż udziałów

Spółka z o.o. posiada w innej spółce 200 udziałów o wartości nominalnej 100 zł. Podjęto decyzję o sprzedaży 100 udziałów. Jak będzie wyglądał zapis tej operacji w księgach rachunkowych?

Wn „Kapitał z aktualizacji wyceny” 4 000

Ma „Odpis aktualizujący długoterminowe aktywa finansowe” 4 000

b) pozostała część obniżenia wartości udziału

6000 zł - 4000 zł = 2000 zł

Wn „Koszty finansowe” 2 000

Ma „Odpis aktualizujący długoterminowe aktywa finansowe” 2 000

4. Wzrost wartości udziału z 90 zł do 110 zł:

20 zł × 200 udziałów = 4000 zł

a) przyrost wartości związany z wcześniejszym obniżeniem wartości odniesionym w koszty - 2000 zł

Wn „Odpis aktualizujący długoterminowe aktywa finansowe” 2 000

Ma „Przychody finansowe” 2 000

b) przyrost wartości powyżej ceny nabycia udziału - 2000 zł

Wn „Odpis aktualizujący długoterminowe aktywa finansowe” 2 000

Ma „Kapitał z aktualizacji wyceny” 2 000

5. Sprzedaż 100 udziałów w cenie 130 zł za udział:

Wn „Inne rozrachunki” 13 000

Ma „Przychody finansowe” 13 000

6. Koszt sprzedaży inwestycji:

a) kapitał z aktualizacji wyceny: (2000 zł : 200 udziałów) = 10 zł/udział

10 zł × 100 udziałów = 1000 zł

Wn „Kapitał z aktualizacji wyceny” 1 000

Ma „Odpis aktualizujący długoterminowe aktywa finansowe” 1 000

b) wartość netto udziałów

100 udziałów × 100 zł = 10 000 zł

Wn „Koszty finansowe” 10 000

Ma „Inwestycje długoterminowe” 10 000

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Zgodnie z art. 15 ust. 1k ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli zbywane udziały zostały objęte za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, to koszt uzyskania przychodu ustala się w wysokości nominalnej wartości objętych udziałów (akcji) z dnia ich objęcia. Powyższa zasada ustalania kosztów uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia udziałów dotyczy tych udziałów, które zostały objęte, począwszy od 1 stycznia 2001 r. Natomiast do ustalenia przychodu z odpłatnego zbycia udziałów zastosowanie znajdzie art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym przychodem z odpłatnego zbycia praw majątkowych jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie. Ustawodawca zastrzegł jednak, że jeżeli przyjęta cena bez uzasadnionej przyczyny znacznie odbiega od wartości rynkowej tych praw, przychód ten określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej.

Dochód lub strata osiągana ze sprzedaży udziałów podlega rozliczeniu na ogólnych zasadach. Podatnik nie określa dochodu na poszczególnych transakcjach, lecz stosownie do art. 7 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Taką interpretację przedstawił Podkarpacki Urząd Skarbowy w piśmie nr PUS. I/423/118/06 z 13 lutego 2007 r.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Biuletyn Rachunkowości

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Jankowski

Przedsiębiorca, Partner Zarządzający Cafe Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK