| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Księgi rachunkowe > Jak zaksięgować pożyczkę od udziałowca

Jak zaksięgować pożyczkę od udziałowca

W sytuacji kiedy spółka z o.o. potrzebuje dodatkowych środków finansowych na prowadzenie działalności gospodarczej, udziałowcy zamiast wnoszenia dopłat czy podwyższania wkładów mogą podjąć decyzję o udzieleniu spółce pożyczki.

Zgodnie z treścią art. 12 ust. 6 pkt 4 ustawy o CIT, przychodem będzie nieodpłatne świadczenie odpowiadające wartości odsetek, jakie spółka musiałaby zapłacić, gdyby taką pożyczkę chciała uzyskać od obcego podmiotu.

Udziałowcy spółki z o.o., którzy udzielili spółce pożyczki, mogą podjąć decyzję o zamianie wierzytelności z tytułu pożyczki i odsetek od niej na udziały w kapitale zakładowym spółki. Na skutek konwersji wierzytelności udziałowcy uzyskują udziały o wartości odpowiadającej wielkości pożyczki łącznie z odsetkami naliczonymi na dzień konwersji.

W dniu podjęcia uchwały o zamianie pożyczki na udziały zobowiązanie z tytułu pożyczki wygasa, a jego wartość przenoszona jest na konto Rozrachunki z udziałowcami z tytułu wkładów na kapitał zakładowy.

Trzeba zaznaczyć, że na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy o CIT nie uznaje się za koszty uzyskania przychodów odsetek od pożyczek (kredytów) udzielonych spółce przez jej udziałowca (akcjonariusza) posiadającego nie mniej niż 25 proc. udziałów (akcji) tej spółki, jeżeli wartość zadłużenia spółki wobec udziałowców (akcjonariuszy) tej spółki posiadających co najmniej 25 proc. udziałów (akcji) i wobec innych podmiotów posiadających co najmniej 25 proc. udziałów w kapitale takiego udziałowca (akcjonariusza) osiągnie łącznie trzykrotność wartości kapitału zakładowego spółki - w części, w jakiej pożyczka (kredyt) przekracza tą wartość zadłużenia określoną na dzień zapłaty odsetek.

Warto jeszcze zauważyć, że wspólnik, który udziela spółce pożyczki, może nie odzyskać pożyczki. W przypadku kiedy ogłoszono by upadłość spółki w terminie dwóch lat od dnia zawarcia umowy pożyczki, wierzytelność wspólnika z tytułu tej pożyczki uznawana jest jako wkład do spółki (art. 14 par. 3 kodeksu spółek handlowych). Pożyczka staje się zatem wkładem z mocy samego prawa i od tego momentu należy stosować do niej przepisy dotyczące wkładu.

Otrzymane od udziałowców pożyczki ewidencjonuje się na koncie Pozostałe rozrachunki. W ciągu roku pożyczki te są wykazywane w księgach w wartości nominalnej z dnia ich otrzymania (art. 28 ust. 11 pkt 2 ustawy o rachunkowości). Natomiast na dzień bilansowy takie zobowiązania wyceniane są w kwocie wymagającej zapłaty, czyli powiększone o należne odsetki (art. 28 ust. 1 pkt 8 ustawy).

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Michał Jarski

Dyrektor Regionalny ds. Sprzedaży w Trend Micro

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK