| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Rachunkowość budżetowa > W jakim paragrafie ująć dokształcanie pracownika niebędącego nauczycielem

W jakim paragrafie ująć dokształcanie pracownika niebędącego nauczycielem

W jakim paragrafie zaplanować środki na dokształcanie pracownika niebędącego nauczycielem, skierowanego na studia podyplomowe zgodnie z rozporządzeniem z 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych? Czy wydatek można pokryć z dochodów własnych, gromadzonych z odpłatności za przedszkole, czy powinniśmy ująć to w planach na przyszły rok do sfinansowania z budżetu?

W przypadku gdy pracownik niebędący nauczycielem został skierowany na studia podyplomowe, a zakład pracy zobowiązał się pokrywać koszty, środki na ten cel powinny zostać zaplanowane w § 430 „Zakup usług pozostałych”, z odpowiednią czwartą cyfrą.

Jednostkami budżetowymi są takie jednostki organizacyjne sektora finansów publicznych, które pokrywają swoje wydatki bezpośrednio z budżetu, a pobrane dochody odprowadzają na rachunek odpowiednio dochodów budżetu państwa albo budżetu jednostki samorządu terytorialnego, z zastrzeżeniem art. 22 ust. 1-3 (art. 20 ustawy z 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych).

Jednostki budżetowe uzyskujące dochody z:

• opłat za udostępnianie dokumentacji przetargowej,

• spadków, zapisów i darowizn w postaci pieniężnej na rzecz jednostki budżetowej,

• odszkodowań i wpłat za utracone lub uszkodzone mienie będące w zarządzie bądź użytkowaniu jednostki budżetowej

- mogą je gromadzić na wydzielonym rachunku dochodów własnych.

Samorządowe jednostki budżetowe mogą również gromadzić na rachunku dochodów własnych dochody określone w uchwale przez organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego. Organ ten w uchwale ustala źródła dochodów własnych oraz ich przeznaczenie, a także wskazuje jednostki budżetowe, które utworzą rachunek dochodów własnych.

Odpowiedź na pytanie, czy można wydatek pokryć z dochodów własnych pochodzących z odpłatności za przedszkole, powinni Państwo znaleźć w uchwale organu stanowiącego, który utworzył rachunek dochodów własnych przy jednostce (jeżeli jest utworzony), ponieważ tam powinno być wskazane, z czego będą pochodziły dochody i na co mogą być przeznaczane. Jeżeli nie ma takiego zapisu w uchwale organu stanowiącego, to oczywiście nie ma możliwości pokrycia takiego rodzaju wydatku.

Należy również zwrócić uwagę na zapisy art. 193 uofp, który stanowi, że kierownik jednostki budżetowej jednostki samorządu terytorialnego może, w celu realizacji zadań, zaciągać zobowiązania pieniężne do wysokości kwot wydatków określonych w zatwierdzonym planie finansowym jednostki.

Podstawy prawne

• Ustawa z 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz.U. Nr 249, poz. 2104; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 180, poz. 1112)

• Rozporządzenie Ministra Finansów z 14 czerwca 2006 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (Dz.U. Nr 107, poz. 726; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 234, poz. 1721)

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Rachunkowość Budżetowa

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Pasieka Derlikowski Brzozowska i Partnerzy

kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK