| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Rachunkowość budżetowa > Udokumentowanie i ewidencja sprzedaży węgla

Udokumentowanie i ewidencja sprzedaży węgla

Po wymianie pieców z węglowych na gazowe zakład budżetowy na prośbę pracownika sprzedał mu po cenie zakupu już niepotrzebny, a pozostający w magazynie węgiel. Czy należy wystawić rachunek dla tego pracownika, czy wystarczy na podstawie wspomnianej prośby i pisemnej zgody dyrektora wystawić dowód PK?

Na tę okoliczność dokonano następujących zapisów księgowych: wpływy różne - Wn 201 i Ma 750 § 097; wyksięgowanie z magazynu - Wn 400 i Ma 310; zapłata - Wn 131 § 097 i Ma 201. Czy zapisy te są prawidłowe?

 

Sposób udokumentowania sprzedaży opału powinien być zgodny z wymogami określonymi w dokumentacji opisującej w jednostce zasady (politykę) rachunkowości, w części dotyczącej obiegu i kontroli dokumentacji księgowej. Transakcja sprzedaży materiałów należących do jednostki może być udokumentowana w formie umowy zawartej pomiędzy dyrektorem zakładu budżetowego a nabywcą. Umowa taka powinna zawierać niezbędne postanowienia, tj.:

• oznaczenie sprzedawcy i kupującego,

• przedmiot sprzedaży,

• cenę i warunki jej zapłaty - m.in. termin,

• datę zawarcia umowy.

Ponieważ umowa może być zawarta dwuetapowo - w formie złożenia oferty przez nabywcę i przyjęcia jej przez dyrektora zakładu - to jeśli wspomniana w pytaniu „prośba pracownika i pisemna zgoda dyrektora” spełniają podane warunki, można uznać, że w tym przypadku są wystarczającym dokumentem (art. 66 § 1 i art. 70 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny). Natomiast jeśli chodzi o rachunek (ewentualnie fakturę VAT), to obowiązujące przepisy art. 87 § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa oraz art. 106 ust. 1 i 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług stanowią, że jeśli nabywcą jest osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej - są one wystawiane na jego żądanie. W praktyce jednakjednostki i zakłady budżetowe zazwyczaj wystawiają rachunki/faktury nawet wtedy, gdy nabywca nie zgłasza takiego żądania.

Ujęcia w księgach rachunkowych operacji związanych ze sprzedażą opału, zgodnie z zasadami wynikającymi z rozporządzenia Ministra Finansów z 28 lipca 2006 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych jednostek sektora finansów publicznych, należy dokonać w następujący sposób:

131 „Rachunki bieżące” - wpływ środków ze sprzedaży opału na rachunek bieżący zakładu budżetowego,

201 „Rozrachunki z odbiorcami i dostawcami” - przypisanie (na podstawie umowy, faktury lub rachunku) i spłatę należności za opał przez kupującego,

310 „Materiały” - rozchód materiałów z magazynu w wyniku ich sprzedaży,

760 „Pozostałe przychody i koszty” - wartość sprzedanych materiałów w cenie ewidencyjnej oraz przychody ze sprzedaży materiałów.

Podstawy prawne

• Ustawa z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 215, poz. 1675)

• Ustawa z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 216, poz. 1676)

• Ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 215, poz. 1666)

• Rozporządzenie Ministra Finansów z 28 lipca 2006 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych jednostek sektora finansów publicznych (Dz.U. Nr 142, poz. 1020; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 72, poz. 422)

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK