| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Rachunkowość budżetowa > Nieodpłatne otrzymanie sprzętu komputerowego

Nieodpłatne otrzymanie sprzętu komputerowego

Nasza szkoła, będąca jednostką budżetową, otrzymała w ramach unijnego projektu nowy sprzęt komputerowy na kwotę 67 000 zł. Sprzęt zaksięgowaliśmy w następujący sposób: Wn 013 Ma 072. Jakich księgowań mamy dokonać, aby przenieść to na wynik finansowy? Prosimy o podanie prawidłowego schematu zaksięgowania od momentu przyjęcia środków do przeniesienia na wynik finansowy.

Środki trwałe to kontrolowane przez jednostkę rzeczowe aktywa trwałe i zrównane z nimi, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, kompletne i zdatne do użytku w momencie oddania do używania, przeznaczone na potrzeby działalności statutowej jednostki (art. 3 ust. 1 pkt 15 ustawy z o rachunkowości). Pozostałe środki trwałe są to środki trwałe o wartości nieprzekraczającej wielkości ustalonej w przepisach o podatku dochodowym od osób prawnych, tj. kwoty 3500 zł.

Środki trwałe, w tym przypadku sprzęt komputerowy, stanowiące pomoce dydaktyczne, w tym także środki transportu, służące do nauczania i wychowywania w szkołach i placówkach oświatowych, bez względu na ich wartość początkową ujmuje się na koncie 013 „Pozostałe środki trwałe” w korespondencji z kontem 760 „Pozostałe przychody i koszty”.

Pozostałe środki trwałe umarza się jednorazowo w miesiącu przyjęcia ich do używania.

Zatem prawidłowy sposób księgowania przedstawia schemat.

Na koncie 013 ewidencjonuje się stan oraz zwiększenia i zmniejszenia wartości pozostałych środków trwałych w używaniu, jeśli podlegają one ewidencji ilościowo-wartościowej. Do konta 013 należy prowadzić szczegółową ewidencję ilościowo-wartościową umożliwiającą ustalenie wartości początkowej i ilości poszczególnych pozostałych środków trwałych oddanych do używania poszczególnym osobom i komórkom organizacyjnym oraz ewidencję wartościową z podziałem na grupy statystyczne środków trwałych według rozporządzenia Rady Ministrów z 30 grudnia 1999 r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT).

Konto 013 może wykazywać saldo debetowe, które oznacza wartość początkową pozostałych środków trwałych znajdujących się w używaniu.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Gdyby otrzymana darowizna nie stanowiła pomocy dydaktycznych, a wartość jednego zestawu komputerowego przekroczyła kwotę 3500 zł, wówczas nieodpłatne otrzymanie środka trwałego należałoby ująć na kontach Wn 011 Ma 800 i amortyzować stopniowo według rocznej stawki amortyzacyjnej, która dla zestawu komputerowego wynosi 30%.

Podstawy prawne

- Rozporządzenie Ministra Finansów z 28 lipca 2006 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych jednostek sektora finansów publicznych (Dz.U. z 2006 r. Nr 142, poz. 1020)

- Rozporządzenie Rady Ministrów z 30 grudnia 1999 r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT) (Dz.U. z 1999 r. Nr 112, poz. 1317; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 26, poz. 2589)

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Dwojewski

Prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy i prawa oświatowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »