| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Rachunkowość budżetowa > Dotacja z urzędu miasta w zeznaniu CIT

Dotacja z urzędu miasta w zeznaniu CIT

Jesteśmy zakładem budżetowym w sferze oświatowej - prowadzimy praktyki dla uczniów. Oprócz własnych wpływów ze sprzedaży na swoją działalność otrzymujemy dotację przedmiotową z urzędu miasta. Jesteśmy zwolnieni z comiesięcznego składania deklaracji CIT, gdyż swoje przychody wydajemy na cele statutowe. Raz w roku musimy jednak złożyć CIT-8. Czy otrzymywana przez nas dotacja przedmiotowa jest przychodem podatkowym, który powinniśmy ująć w CIT-8?


W rozliczeniach za 2007 r. otrzymaną dotację zakład powinien wykazać w poz. 27 zeznania CIT-8 (wersja 21) oraz w poz. 12 załącznika CIT-8/O (wersja 8).

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: updop), przychodami, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14 updop, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Z kolei w art. 12 ust. 4 updop z katalogu przychodów nie wyłączono otrzymanych dotacji, w związku z tym otrzymane przez zakład dofinansowanie z urzędu miasta (dotacja przedmiotowa) stanowi przychód jednostki. Jako taka powinna być zatem wykazana w poz. 27 części D.1. („Przychody ze źródeł przychodów położonych na terytorium RP”) w wersji 21 druku zeznania CIT-8 („Zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu/poniesionej straty przez podatnika podatku dochodowego od osób prawnych”), obowiązującego do rozliczeń za 2007 r.

Zapamiętaj!

W CIT-8 w poz. 27 części D.1. nie uwzględnia się przychodów, o których mowa w art. 2 ust. 1 updop (dotyczy przychodów niepodlegających przepisom ustawy), art. 21 updop (dotyczy przychodów opodatkowanych stawką odrębną 20% i 10%) i art. 22 updop (dotyczy opodatkowania dywidend), z zastrzeżeniem art. 7 ust. 3 updop.

Co do zasady otrzymane dotacje są przychodem podatnika i podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Wyjątek stanowi m.in. art. 17 ust. 1 pkt 47 updop, przewidujący zwolnienie od podatku dotacji otrzymanych z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego, z wyjątkiem dopłat do oprocentowania kredytów bankowych w zakresie określonym w odrębnych ustawach. Wolne od podatku są także dochody podatników, których celem statutowym jest m.in. działalność oświatowa (art. 17 ust. 1 pkt 4 updop).

Ponieważ dofinansowanie otrzymane przez zakład pochodzi z budżetu jednostki samorządu terytorialnego (urzędu miasta), dochód z tytułu otrzymanej dotacji jest zwolniony z opodatkowania na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 47 updop. Jako taki powinien być wykazany w załączniku CIT-8/O („Informacja o odliczeniach od dochodu i od podatku oraz o dochodach wolnych i zwolnionych od podatku”) w wersji 8 druku obowiązującego do rozliczeń za 2007 r. w poz. 12 części B.1. („Pozostałe dochody/przychody wolne od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 updop, z wyjątkiem wymienionych w poz. 8-11”).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Zespół Doradców Podatkowych Jacek Czernecki Spółka z o.o.

Spółka Doradztwa Podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK