| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Rachunkowość budżetowa > Jak zaklasyfikować naprawę szkody i otrzymane odszkodowanie

Jak zaklasyfikować naprawę szkody i otrzymane odszkodowanie

Jesteśmy jednostką budżetową (zespołem szkół). W wyniku wichury został zerwany częściowo dach na budynku szkoły. Szkoda w celu zabezpieczenia przed dalszym zniszczeniem została naprawiona.

Zakupiono materiały, m.in. blachę (1000 zł), dokonano naprawy (500 zł). Ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie w wysokości 2000 zł. Jak należałoby prawidłowo zaewidencjonować poniesione koszty (zakup materiałów i koszt naprawy) i wpływ odszkodowania w księgach rachunkowych oraz zgodnie z podziałką klasyfikacji budżetowej? Dodam, że dyrektor zespołu nie podjął decyzji o utworzeniu rachunku dochodów własnych na dochody z odszkodowań.

Jednostki budżetowe uzyskujące dochody z odszkodowań i wpłat za utracone lub uszkodzone mienie, będące w ich zarządzie bądź użytkowaniu mogą je gromadzić na wydzielonym rachunku dochodów własnych (art. 22 ust. 1 pkt 3, ust. 5 pkt 1 oraz ust. 6 pkt 3 ustawy z 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych, dalej: uofp). Decyzję o utworzeniu takiego rachunku podejmuje kierownik jednostki budżetowej (w formie zarządzenia), a zgromadzone na nim dochody mogą być wykorzystywane wyłącznie na remont lub odtworzenie mienia.

Ponieważ w opisywanym przypadku dyrektor zespołu szkół nie podjął decyzji o utworzeniu rachunku dochodów własnych, to środki otrzymane z odszkodowania za zniszczone/uszkodzone mienie jako dochody publiczne, w myśl przepisów art. 5 ust. 2 pkt 6 uofp, będą podlegały w całości niezwłocznemu odprowadzeniu na rachunek bankowy budżetu jednostki samorządu terytorialnego, będącej organem prowadzącym szkołę (gminy, powiatu bądź województwa samorządowego). Wynika to z faktu, że zespół szkół funkcjonuje w formie jednostki budżetowej, która zgodnie z zasadami określonymi w art. 20 ust. 1 uofp pobrane dochody odprowadza na rachunek budżetu a swoje wydatki pokrywa bezpośrednio z budżetu.

Dochody z tytułu odszkodowania powinny zostać zaliczone do paragrafu klasyfikacji budżetowej 097 „Wpływy z różnych dochodów”, a wydatki na usunięcie szkód będą podlegały pokryciu ze środków ujętych w planie finansowym jednostki w paragrafach klasyfikacji budżetowej 421 „Zakup materiałów i wyposażenia” oraz 427 „Zakup usług remontowych”.

Natomiast jeśli chodzi o ujęcie w księgach rachunkowych, to wartość szkody w mieniu i koszty jej usunięcia oraz otrzymane odszkodowanie należy zaewidencjonować na koncie 860 „Straty i zyski nadzwyczajne oraz wynik finansowy”. Konto to, zgodnie z zasadami opisanymi w rozporządzeniu Ministra Finansów z 28 lipca 2006 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych jednostek sektora finansów publicznych, służy do bieżącej ewidencji strat i zysków nadzwyczajnych (czyli takich, które powstały na skutek zdarzeń trudnych do przewidzenia, niezwiązanych z działalnością operacyjną jednostki i z ogólnym ryzykiem jej prowadzenia).

Podstawy prawne

• Ustawa z 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz.U. Nr 249, poz. 2104; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 180, poz. 1112)

• Rozporządzenie Ministra Finansów z 14 czerwca 2006 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (Dz.U. Nr 107, poz. 726; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 234, poz. 1721)

• Rozporządzenie Ministra Finansów z 28 lipca 2006 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych jednostek sektora finansów publicznych (Dz.U. Nr 142, poz. 1020; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 72, poz. 422)

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Rachunkowość Budżetowa

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

KONDRAT Kancelaria Prawno-Patentowa

Kancelaria Prawno-Patentowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK