| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Rachunkowość budżetowa > Jak zaklasyfikować naprawę szkody i otrzymane odszkodowanie

Jak zaklasyfikować naprawę szkody i otrzymane odszkodowanie

Jesteśmy jednostką budżetową (zespołem szkół). W wyniku wichury został zerwany częściowo dach na budynku szkoły. Szkoda w celu zabezpieczenia przed dalszym zniszczeniem została naprawiona.

Zakupiono materiały, m.in. blachę (1000 zł), dokonano naprawy (500 zł). Ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie w wysokości 2000 zł. Jak należałoby prawidłowo zaewidencjonować poniesione koszty (zakup materiałów i koszt naprawy) i wpływ odszkodowania w księgach rachunkowych oraz zgodnie z podziałką klasyfikacji budżetowej? Dodam, że dyrektor zespołu nie podjął decyzji o utworzeniu rachunku dochodów własnych na dochody z odszkodowań.

Jednostki budżetowe uzyskujące dochody z odszkodowań i wpłat za utracone lub uszkodzone mienie, będące w ich zarządzie bądź użytkowaniu mogą je gromadzić na wydzielonym rachunku dochodów własnych (art. 22 ust. 1 pkt 3, ust. 5 pkt 1 oraz ust. 6 pkt 3 ustawy z 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych, dalej: uofp). Decyzję o utworzeniu takiego rachunku podejmuje kierownik jednostki budżetowej (w formie zarządzenia), a zgromadzone na nim dochody mogą być wykorzystywane wyłącznie na remont lub odtworzenie mienia.

Ponieważ w opisywanym przypadku dyrektor zespołu szkół nie podjął decyzji o utworzeniu rachunku dochodów własnych, to środki otrzymane z odszkodowania za zniszczone/uszkodzone mienie jako dochody publiczne, w myśl przepisów art. 5 ust. 2 pkt 6 uofp, będą podlegały w całości niezwłocznemu odprowadzeniu na rachunek bankowy budżetu jednostki samorządu terytorialnego, będącej organem prowadzącym szkołę (gminy, powiatu bądź województwa samorządowego). Wynika to z faktu, że zespół szkół funkcjonuje w formie jednostki budżetowej, która zgodnie z zasadami określonymi w art. 20 ust. 1 uofp pobrane dochody odprowadza na rachunek budżetu a swoje wydatki pokrywa bezpośrednio z budżetu.

Dochody z tytułu odszkodowania powinny zostać zaliczone do paragrafu klasyfikacji budżetowej 097 „Wpływy z różnych dochodów”, a wydatki na usunięcie szkód będą podlegały pokryciu ze środków ujętych w planie finansowym jednostki w paragrafach klasyfikacji budżetowej 421 „Zakup materiałów i wyposażenia” oraz 427 „Zakup usług remontowych”.

Natomiast jeśli chodzi o ujęcie w księgach rachunkowych, to wartość szkody w mieniu i koszty jej usunięcia oraz otrzymane odszkodowanie należy zaewidencjonować na koncie 860 „Straty i zyski nadzwyczajne oraz wynik finansowy”. Konto to, zgodnie z zasadami opisanymi w rozporządzeniu Ministra Finansów z 28 lipca 2006 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych jednostek sektora finansów publicznych, służy do bieżącej ewidencji strat i zysków nadzwyczajnych (czyli takich, które powstały na skutek zdarzeń trudnych do przewidzenia, niezwiązanych z działalnością operacyjną jednostki i z ogólnym ryzykiem jej prowadzenia).

Podstawy prawne

• Ustawa z 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz.U. Nr 249, poz. 2104; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 180, poz. 1112)

• Rozporządzenie Ministra Finansów z 14 czerwca 2006 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (Dz.U. Nr 107, poz. 726; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 234, poz. 1721)

• Rozporządzenie Ministra Finansów z 28 lipca 2006 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych jednostek sektora finansów publicznych (Dz.U. Nr 142, poz. 1020; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 72, poz. 422)

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kawałko

Prawnik.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK