| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Sprawozdawczość > Podmioty zobowiązane do badania i ogłaszania sprawozdań finansowych za rok 2010

Podmioty zobowiązane do badania i ogłaszania sprawozdań finansowych za rok 2010

Ustawa o rachunkowości wskazuje (art. 64), że badaniu i ogłaszaniu podlegają roczne skonsolidowane sprawozdania finansowe grup kapitałowych oraz roczne sprawozdania finansowe.

Badaniu i ogłaszaniu podlegają roczne skonsolidowane sprawozdania finansowe grup kapitałowych oraz roczne sprawozdania finansowe - kontynuujących działalność:

• banków, zakładów ubezpieczeń oraz zakładów reasekuracji,

• jednostek działających na podstawie przepisów o obrocie papierami wartościowymi oraz o funduszach inwestycyjnych,

• jednostek działających na podstawie przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych,

• spółek akcyjnych, z wyjątkiem spółek będących na dzień bilansowy w organizacji,

• pozostałych jednostek, które w poprzedzającym roku obrotowym, za który sporządzono sprawozdania finansowe, spełniły co najmniej dwa z następujących warunków:

- średnioroczne zatrudnienie w przeliczeniu na pełne etaty wyniosło co najmniej 50 osób,

- suma aktywów bilansu na koniec roku obrotowego stanowiła równowartość w walucie polskiej co najmniej 2 500 000 euro,

- przychody netto ze sprzedaży towarów i produktów oraz operacji finansowych za rok obrotowy stanowiły równowartość w walucie polskiej co najmniej 5 000 000 euro.

Owe „pozostałe jednostki” (tj. m.in. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki osobowe prawa handlowego, spółki cywilne, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą) będą zobowiązane do badania i ogłaszania sprawozdań finansowych za 2010 r., gdy w roku 2009 spełniły co najmniej dwa z trzech następujących warunków:

Oznacza to, że jednostki (spełniające dwa z ww. warunków) powinny w III-IV kwartale 2010 r. zebrać oferty biegłych rewidentów, podpisać umowę z wybranym podmiotem uprawnionym do badania sprawozdań finansowych. Oznacza to również, że w 2011 r. będą miały obowiązek ogłoszenia sprawozdania finansowego za 2010 r. w Monitorze Polskim B lub w Monitorze Spółdzielczym (w ciągu 15 dni od dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego).

• art. 64 ust. 1, art. 70 ust. 1-2 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2009 r. Nr 165, poz. 1316

Paweł Muż

ekonomista, księgowy

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marek Skała

Marek Skała – trener warsztatowy, coach, mówca inspiracyjny; prowadzi projekty rozwojowe i szkoleniowe. Właściciel firmy szkoleniowej MEGALIT – Instytut Szkoleń, Najlepszej Firmy Szkoleniowej 2014. Od 25 lat prowadzi projekty szkoleniowe i rozwojowe dla największych polskich i światowych koncernów. Moderator warsztatów strategicznych. Osobowość Roku 2015 miesięcznika Osobowości i Sukcesy. Współzałożyciel Stowarzyszenia Profesjonalnych Mówców. Członkostwo w ICF, ASTAD oraz International Federation of Journalists. Autor książek i dziennikarz – publicysta, napisał kilkaset tekstów z zakresu biznesu. Oraz dwa bestsellery „Psychologia Zmiany – rzecz dla wściekniętych” i „Manipulacja Odczarowana”. Nagroda: Ostre Pióro BCC, Proton 2012 dla najlepszego edukatora w branży PR. Prowadzi gościnnie zajęcia z PR i HR na kilku uczelniach w kraju.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK