| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Sprawozdawczość > Inwentaryzacja - terminarz i odpowiedzialność

Inwentaryzacja - terminarz i odpowiedzialność

Każda jednostka gospodarcza, która prowadzi księgi rachunkowe, ma obowiązek przeprowadzić inwentaryzację aktywów i pasywów na ostatni dzień każdego roku obrotowego (art. 26 ustawy o rachunkowości).

Odpowiedzialność za przeprowadzenie nwentaryzacji

Przeprowadzenie inwentaryzacji stanowi podstawowy element rachunkowości realizowanej przez każdą jednostkę gospodarczą prowadzącą księgi rachunkowe, gdyż ustawa o rachunkowości jednoznacznie wskazuje (art. 4 ust. 3 pkt 3), że rachunkowość jednostki obejmuje m.in.: okresowe ustalanie lub sprawdzanie drogą inwentaryzacji rzeczywistego stanu aktywów i pasywów.

Za wykonywanie obowiązków w zakresie rachunkowości (a więc i za prawidłowe przeprowadzenie inwentaryzacji) odpowiada kierownik jednostki. Ustawa o rachunkowości precyzuje (art. 4 ust. 5), że: kierownik jednostki ponosi odpowiedzialność za wykonywanie obowiązków w zakresie rachunkowości określonych ustawą, w tym z tytułu nadzoru, również w przypadku gdy określone obowiązki w zakresie rachunkowości - z wyłączeniem odpowiedzialności za przeprowadzenie inwentaryzacji w formie spisu z natury - zostaną powierzone innej osobie za jej zgodą. Przyjęcie odpowiedzialności przez inną osobę powinno być stwierdzone w formie pisemnej. W przypadku gdy kierownikiem jednostki jest organ wieloosobowy, a nie została wskazana osoba odpowiedzialna, odpowiedzialność ponoszą wszyscy członkowie tego organu.

Z uregulowań tych wynika, że kierownik jednostki:

1) nie może w żadnym przypadku scedować odpowiedzialności za przeprowadzenie inwentaryzacji drogą spisu z natury (sam spis mogą przeprowadzić inne osoby, a nawet firmy zajmujące się tym usługowo, jednakże w każdym przypadku odpowiedzialność ponosi kierownik),

2) ponosi odpowiedzialność (w tym z tytułu nadzoru) za wykonywanie obowiązków z zakresu rachunkowości (a więc i za inwentaryzację) również w przypadku, gdy określone obowiązki w zakresie rachunkowości zostaną powierzone innej osobie za jej zgodą (gdy kierownik jednostki powierza przeprowadzenie inwentaryzacji w drodze potwierdzenia sald i w drodze weryfikacji innej osobie za jej zgodą, to ponosi wspólną odpowiedzialność z tą osobą za prawidłowy przebieg tych czynności).

Kierownikiem jednostki w przypadku:

1) osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą - jest ta osoba,

2) spółki jawnej i spółki cywilnej - są wspólnicy prowadzący sprawy spółki,

3) spółki partnerskiej - są wspólnicy prowadzący sprawy spółki lub zarząd,

4) spółki komandytowej i spółki komandytowo-akcyjnej - są komplementariusze prowadzący sprawy spółki,

5) spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjnej - jest zarząd.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

LexOmni.pl

usługi prawne on line

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK