| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Sprawozdawczość > Pierwsze sprawozdanie finansowe nie musi obejmować całego roku

Pierwsze sprawozdanie finansowe nie musi obejmować całego roku

Sąd Najwyższy jednoznacznie stwierdził, że pierwsze sprawozdanie finansowe obejmujące okres krótszy niż pełny rok kalendarzowy również powinno być złożone do Krajowego Rejestru Sądowego.


Indywidualne określenie okresu roku obrotowego przez spółkę


W odpowiedzi na złożoną apelację Sąd Okręgowy przychylił się do wykładni przepisów, w myśl której przewidziane są wyjątki od zasady 12 kolejnych pełnych miesięcy kalendarzowych jako roku obrotowego. W swojej argumentacji przedstawił, że podmiot może skorzystać z uprawnienia do indywidualnego określenia w akcie założycielskim okresu trwania roku obrotowego na okres krótszy niż 12 miesięcy czy też nie pokrywający się z rokiem obrotowym, gdyż bezpośrednio z interpretacji przepisu art.3 ust. 1 pkt 9 ustawy o rachunkowości nie wynika taki zakaz.

Mimo powyższego Sąd Okręgowy przychylił się do wydanej oceny Sądy Rejonowego twierdząc, że w świetle definicji roku obrotowego zawartej w przepisach zasadnym wydaje się oddalanie wniosków o ujawnianie wzmianek dotyczących sprawozdań finansowych za okres inny niż 12 kolejnych miesięcy kalendarzowych. Zaznaczył przy tym, że rozpatrywana sprawa budzi poważne wątpliwości wymagające rozważnego rozstrzygnięcia, co będzie miało istotny wpływ na przyszłą praktykę sądów w rozpatrywaniu podobnych spraw w przyszłości.

Wymogi formalne sprawozdania finansowego


Pierwsze sprawozdanie bezpośrednio obejmuje okres działalności spółki


Dopiero rozstrzygający wyrok wydał Sąd Najwyższy stwierdzając, że jeżeli w umowie spółki postanowiono, że rok obrotowy jest równoznaczny z rokiem kalendarzowym, przy czym spółka rozpoczęła działalność w pierwszej połowie roku, to pierwszym rocznym sprawozdaniem finansowym podlegającym wpisowi do rejestru będzie okres od dnia rozpoczęcia działalności przez spółkę do końca roku kalendarzowego.


Niniejsza decyzja zawarta jest w Uchwale Sądu Najwyższego z 24 kwietnia 2014 r., sygn. akt. III CZP 15/14.

 

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dittmajer i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK