| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Zasady ogólne > Odsetki od kredytu powiększają wartość środka trwałego w budowie

Odsetki od kredytu powiększają wartość środka trwałego w budowie

Odsetki od kredytu zaciągniętego na budowę środka trwałego powiększają jego wartość. Jest tak jednak tylko do momentu przyjęcia tego aktywa do używania.


Sposób ewidencji odsetek od pożyczki udzielonej np. przez bank będzie uzależniony od celu jej wykorzystania. Jeżeli środki finansowe zostały pozyskane na budowę lub ulepszenie środka trwałego, odsetki będą powiększały jego wartość początkową, zarówno te pobrane przez bank z góry, jak i płacone przy spłacie rat kredytu. W tym drugim przypadku odsetki powiększają wartość środka trwałego do momentu przyjęcia go do używania, potem ewidencjonowane są jako koszty finansowe. W księgach rachunkowych operacje te będą przebiegały w następujący sposób:

1. Zarachowanie odsetek od kredytu zaciągniętego na budowę środka trwałego: strona Wn 080 Środki trwałe w budowie, strona Ma 160 Kredyty bankowe.

2. Oddanie środka trwałego do używania: strona Wn konta 010 Środki trwałe, strona Ma 080 Środki trwałe w budowie.

W przypadku pożyczki lub kredytu na bieżącą działalność ewidencja będzie uzależniona od momentu pobrania odsetek. Artykuł 39 ust. 4 ustawy o rachunkowości stanowi, że jeżeli zgodnie z umową wartość otrzymanych finansowych składników aktywów jest niższa od zobowiązania zapłaty za nie, w tym również z tytułu emitowanych przez jednostkę papierów wartościowych, to różnica stanowi czynne rozliczenie międzyokresowe kosztów, które odpisuje się w koszty finansowe w równych ratach, w ciągu okresu, na jaki zaciągnięto zobowiązanie. Oznacza to, że w przypadku odsetek pobranych przez bank z góry, ewidencja w momencie uruchomienia kredytu będzie przebiegała w następujący sposób: strona Wn konta 650 Rozliczenia międzyokresowe kosztów finansowych - wartość pobranych z góry odsetek, strona Wn konta 130 Rachunek bankowy - wartość przelanych na konto środków z kredytu, strona Ma konta 160 Kredyty bankowe - wartość otrzymanego kredytu. Natomiast odpis odsetek w koszty za bieżący okres: strona Wn konta 756 Koszty finansowe, strona Ma konta 650 Rozliczenia międzyokresowe kosztów finansowych. Jeżeli odsetki są naliczane, w miarę spłat rat kredytu, zalicza się je bezpośrednio do kosztów finansowych.

Odsetki pobrane z góry

Jeżeli kredyt został udzielony na bieżącą działalność, w takim przypadku kwota odsetek pobranych z góry powinna być ujęta jako czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów, a następnie stopniowo zaliczana do kosztów finansowych. Jeżeli natomiast spółka zaciągnęła kredyty na zakup, budowę lub ulepszenie środków trwałych, odsetki pobrane z góry będą powiększały jego wartość. Kosztem w tym przypadku będą odpisy amortyzacyjne.

Agnieszka Pokojska

agnieszka.pokojska@infor.pl

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 39 ust. 4 oraz art. 42 ust. 3 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

CEKOL

Producent chemii budowlanej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK