| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Zasady ogólne > Jak zaklasyfikować wykonanie sieci komputerowej

Jak zaklasyfikować wykonanie sieci komputerowej

Jesteśmy samorządową instytucją kultury. Zleciliśmy wykonanie sieci komputerowej w naszej jednostce. Na fakturze wystawionej przez firmę usługową są osobno wyszczególnione użyte przez nią materiały, np. kabel, gniazda, wtyczki, listwy itp. oraz wartość samej usługi. Czy całość faktury możemy zaksięgować jako usługę, skoro zleciliśmy ją firmie, czy też powinniśmy oddzielnie zaksięgować materiały jako zakup materiałów, a oddzielnie usługę? Naszym zdaniem, skoro zleciliśmy usługę, powinniśmy zaksięgować całość jako usługę. Mogliśmy przecież sami kupić materiały i zlecić tylko samo zmontowanie firmie i wówczas zaksięgowalibyśmy osobno zakup i usługę.


Usługa może obejmować czynności od niematerialnych, jak porada techniczna, reprezentowanie kogoś przed urzędem czy sądem, aż po wykonawstwo konkretnych przedmiotów (np. sieci komputerowej). W związku z tym wykonanie sieci komputerowej przez firmę zewnętrzną jest usługą. Państwa - jako podmiot, który tę usługę zamówił - nie interesują w tym momencie materiały, których wykonawca użył do wykonania tej sieci.

Całość wydatku należałoby zaksięgować jako usługę. W tym przypadku najprostszym rozwiązaniem byłoby poprosić wykonawcę o wystawienie faktury za usługę, a wykaz materiałów użytych do wykonania sieci potraktować jako specyfikację dodatkową do tej faktury. Specyfikacja taka może stanowić podstawę do ewentualnej reklamacji, gdyby któryś z elementów zawiódł w trakcie użytkowania.

Kwestią, która tu nie jest do końca wyjaśniona, jest wysokość wystawionej faktury. Z obowiązujących przepisów wynika bowiem, że jeśli faktura opiewałaby na kwotę wyższą niż 3500 zł, to wydatek ten należałoby sklasyfikować jako wydatek majątkowy, gdyż sieć komputerowa jest składnikiem majątku o okresie użytkowania dłuższym niż 1 rok. Wówczas całość faktury wraz z usługą (która podwyższa wartość środka trwałego w postaci sieci komputerowej) można zapłacić z paragrafów 606, 608, 612 i 614 „Wydatki na zakupy inwestycyjne...”, które odnoszą się właśnie do środków trwałych niezaliczonych do pierwszego wyposażenia, a ich wartość początkowa jest wyższa od kwoty określonej w art. 16f ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, a odpisy amortyzacyjne od tych środków trwałych nie są dokonywane jednorazowo lub gdy nie dokonuje się od nich odpisów amortyzacyjnych w przypadkach określonych w tej ustawie.

Podstawy prawne

• Ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1238)

• Rozporządzenie Ministra Finansów z 14 czerwca 2006 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (Dz.U. Nr 107, poz. 726; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 234, poz. 1721)

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Monika Chylińska

Architekt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »